Opustit eurozónu by mělo být možné, tvrdí němečtí experti

zdroj: shutterstock.com; autor: 360b

Státy by měly mít v krajním případě možnost opustit jednotnou evropskou měnu. Navrhuje to v úterý zveřejněná zpráva německých ekonomických expertů, která tak navazuje na myšlenku německého ministra financí, který považuje odchod Řecka z eurozóny za nejvhodnější řešení jeho dlouhodobé krize.

Řecká krize přinutila některé evropské politiky ale i ekonomy, aby začali na projekt Evropské měnové unie pohlížet jinýma očima, odchod členské země z eurozóny se tak v posledních měsících stal čím dál víc skloňovanou možností. Nejblíž mu Evropa byla během víkendového vyjednávání o Řecku na začátku července, kdy tzv. grexit, i když jen dočasný, požadoval německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Aby měly členské země možnost opustit euro, navrhuje ve své úterní zvláštní zprávě pro německou vládu i rada německých ekonomických expertů.

„Členský stát, který je dlouhodobě neochotný spolupracovat, může ohrozit stabilitu měnové unie,“ píše se ve zprávě. V důsledku toho by proto v krajním případě měla být k dispozici možnost odstoupení státu z klubu zemí platících eurem.

Mechanismus platební neschopnosti

Zpráva se obecně věnuje celkové změně struktury měnové unie. Němečtí ekonomové tak reagují na řeckou krizi, která se dlouhou dobu jevila jako bezvýchodná. Díky dohodě mezi Řeckem a jeho věřiteli o novém záchranném programu svitla naděje na vyřešení situace, vývoj se však ještě může začít ubírat opačným směrem a dohodu zhatit.

Dalším prvkem nově navrhované architektury EMU je podle zprávy určitá regulace platební neschopnosti pro země, kterým hrozí bankrot. Tento mechanismus určený pro země v platební neschopnosti by tlačil na věřitele, aby vzali ztráty na sebe. Důsledkem toho by pak investoři byli nuceni ve zvýšené míře posuzovat případná rizika.

Má to však háček. „Abychom zajistili udržení spolupráce v měnové unii, musíme uznat, že voliči ve věřitelských zemích nejsou připraveni dlužnickým států poskytovat dlouhodobé financování,“ vysvětlil předseda rady odborníků Christoph Schmidt.

Autor: Eliška Kubátová s využitím EurActiv.com