Ombudsmanka si vyšlápla na Komisi kvůli tajným schůzkám s tabákovými lobbisty

Ombudsmanka Emily O'Reillyová

Zapsat si čas a délku schůzky v minutách. Pak vše publikovat na veřejný internetový seznam včetně jména lobbisty – tak by měla podle pravidel Světové zdravotnické organizace (WHO) probíhat jednání s lidmi prosazujícími zájmy tabákových firem. Jenže pracovníci Evropské komise měli tato pravidla porušovat.

Předseda Komise José Manuel Barroso musí do konce září odpovědět evropské ombudsmance Emily O´Reilyové na otázku, zda se představitelé jeho instituce tajně scházeli s lobbisty tabákových firem.

Podle pravidel WHO (jejichž signatářem je i Evropská komise) se musí publikovat všechny schůzky včetně času a délky na internetu. To má snížit vliv lobbování na zdravotnickou politiku. WHO vydává přesné instrukce, jak pravidla implementovat.

Jenže v praxi je zřejmě Komise nebrala moc vážně. „Zjistili jsme, že proběhly nezveřejněné schůzky s Barrosovým kabinetem i generální tajemnicí Komise,“ uvedl badatel Olivier Hoedeman z výzkumné skupiny Corporate Observatory Europe (COE), která případ ombudsmance předala.

Ta se snaží o rozkrývání vztahů mezi představiteli institucí a lidmi prosazujícími firemní zájmy. „Byly to schůzky na nejvyšší úrovni a velmi vysocí představitelé by museli rezignovat,“ uvedl Hoedeman.

Dozvuky Dalligate

Organizace COE vyšla z argumentace Komise, která před dvěma lety vysvětlovala, proč musí její řady opustit komisař pro zdraví John Dalli. Kontakty s ním měl tehdy využít maltský lobbista, který se snažil ovlivnit legislativu týkající se tabákových výrobků. Kauza dostala termín „Dalligate“.

„Když byla Komise dotázána, proč musel Dalli odstoupit, byla tam zmínka o pravidlech WHO a že Dalli nezveřejnil svoje schůzky s lobbisty,“ řekl Olivier Hoedeman. Protože další informace o schůzkách nebyly veřejně dostupné, požádal o ně badatel z COE na základě práva na informaci.

Více průhlednosti

Vyšetřování ombudsmanky může trvat až rok. Na jeho konci může vydat doporučení, která mohou situaci napravit, nebo bude souhlasit s postojem Evropské komise. V nejzazším případě předloží speciální zprávu Evropskému parlamentu, který může exekutivní orgán donutit změnit svá pravidla.

Hoedeman ocenil, že vyšetřování O´Reilyová zahájila ještě před koncem mandátu současné Komise. „Je důležité, že se případ dostane na Barrosův stůl a k jeho nástupci. Je to jeho osobní zodpovědnost, on rozhodl, že se pravidla nemusí brát tak vážně.“

Podle badatele může případ donutit budoucí novou Komisi k větší transparentnosti. Ta bude nutné pro vybudování nové důvěry mezi institucí a evropskými občany. ´

Autor: Euractiv.com/Jan Pavec