OECD: Broadbandový Internet změní celý komunikační sektor

internet, telefonování, VOIP

Poté, co na trh vstoupila dlouho očekávaná aplikace Google Talk, nová studie OECD předpovídá velkou konkurenci tradičním pevným linkám ze strany internetových řešení.

Komunikační výhled OECD pro rok 2005 přichází v době, kdy se tradiční způsob telefonování vzpamatovává z období snížených zisků. Podle autorů zprávy se může nicméně brzy opět dostat do červených čísel. Hlavní hrozba přichází od internetového telefonování (VoIP – Voice over Internet Protocol), které představuje řadu výzev – především v ziskovém segmentu dálkových zahraničních hovorů. Využívání programů jako je např. populární Skype totiž může uživatelům ušetřit až 80% nákladu na telefonní poplatky.

Další hrozbu pevným linkám představuje rostoucí popularita mobilních služeb, která bude ještě výraznější poté, co budou více rozšířeny širokopásmové mobilní telefony třetí generace nabízející spoustu služeb. I telefony třetí generace jsou ale ohroženy bezdrátovým Internetem, který může být v kombinaci s VoIP také využit pro telefonování.

Další hrozba přichází pro teresteriální vysílání televize, které může být brzy nahrazeno stahováním videí a videí na žádost (video-on-demand) přes Internet. Podle OECD si tato konkurence napříč platformami různých technologií vyžádá nové regulační přístupy.