ODS: Nejsme protievropští, jenom důkladněji argumentujeme

Miroslava Němcová a Petr Nečas s šéfem Evropské rady Hermanem Van Rompuyem; zdroj: vláda

Občanští demokraté jsou stranou, která je považována za jednoho z největších kritiků Evropské unie na české politické scéně. Podle Miroslavy Němcové je „zdravě kritický názor“ nejlepší cestou, jak prosadit české zájmy. O vztahu ODS k důležitým evropským otázkám jsme se bavili i s dalšími členy strany.

Již za čtyři týdny proběhnou v České republice volby do Poslanecké sněmovny. Známou pravdou je, že evropská témata během volebních kampaní v Česku nikdy příliš nerezonovala. Pokud se podíváme do aktuálních volebních programů jednotlivých stran, zdá se, že nadcházející parlamentní volby nebudou výjimkou.

ODS by měla představit svůj kompletní volební program během příštího týdne. Na základě prohlášení některých jejích předních představitelů lze však usuzovat, že její názory na evropské otázky se výrazně nezmění.  

„Evropská politika ODS bude nadále pravicová a eurorealistická. Stejně jako její postoje vůči zákonodárnému procesu na národní úrovni, bude ODS i ve svých evropských postojích vycházet z konzervativně-liberálního pohledu,“ řekla EurActivu v připravovaném rozhovoru místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Euroskepticismus, nebo jen důkladnější argumentace?

Pokud srovnáme ODS s dalšími tradičními českými stranami, lze její názory na evropské otázky označit za kritičtější, než postoje většiny ostatních partají. Samotná strana se označuje za antifederalistickou.

Podle politologů byla evropská politika předchozí vlády ovlivněna právě snahou „vybalancovat vliv euroskeptického křídla v ODS“ (EurActiv 21.6.2013). Bývalý premiér Petr Nečas tak během posledních tří let například odmítl Evropský stabilizační mechanismus, tedy takzvaný euroval, či nepodepsal fiskální pakt.

„Myslím, že ODS měla a snad stále má v oblasti evropské agendy nejširší spektrum názorových proudů. Všechny tyto proudy spojuje jedno, že chceme být Evropské unii užiteční,“ řekl redakci bývalý senátor a předseda senátního Výboru pro záležitosti EU Luděk Sefzig (ODS).

Dodává, že nejlépe můžeme být užiteční právě tím, že budeme varovat „před centrálním plánovaním a sociálně-inženýrskými projekty“, kterých podle jeho slov vyrostlo v době ekonomické prosperit jako hub po dešti. „Paradoxně v době ekonomické recese místo, aby Unie pochopila, že žít na dluh je cesta do pekel, tak začala populisticky šířit ideje sociálního blahobytu bez ekonomické prosperity a nepoučení lidé tomu rádi a ochotně věřili,“ tvrdí Sefzig.

Podle Němcové je daleko snazší deklarovat svou „proevropskost“ a dále se příliš nevyjadřovat o detailech, než vystupovat se zdravě kritickým postojem. „Ten vás totiž nutí argumentovat, zdůvodňovat, proč vám ten který návrh vadí, kde vidíte problém a podobně. Když naopak se vším předem souhlasíte, nemusíte nic vysvětlovat nebo o něčem debatovat.“

Termín pro přijetí eura? Nesmysl

Podle Jana Zahradila, předsedy poslaneckého klubu ODS v Evropském parlamentu, můžeme nalézt mnoho témat, ve kterých by podle jeho strany měla Evropská unie hrát zásadní roli. Jedná se o dokončování vnitřního trhu například v oblasti služeb či digitální agendy či energetickou bezpečnost.

Další oblastí je pak mezinárodní obchod. „Tam integrace dostoupala nejhlouběji a je v našem zájmu, aby se podařilo vyjednávat další obchodní dohody a dohody o zónách volného obchodu mezi Evropskou unií a dalšími ať už jednotlivými státy nebo skupinami států,“ prohlásil Zahradil na nedávné debatě „Co chystají politické strany?“, kterou pořádal think-tank Evropské hodnoty.

Ožehavou otázkou na českém politickém poli je přijetí společné měny euro. Strana se už v minulosti několikrát vyjádřila, že o něm by případně měli rozhodnout občané v referendu, protože se eurozóna od roku 2004 zásadně změnila.

Podle Němcové ODS do současné eurozóny vstupovat nechce. „Všichni, i její členové, dobře vědí, že nefunguje dobře,“ uvedla a dodala, že rozdílnou by byla situace, kdy by výhody vstupu jednoznačně převážily nevýhody, což ale podle ní dnes neplatí. „Proto nedává žádný smysl už dnes stanovovat pevný termín přijetí eura,“ řekla Němcová redakci.

Zahradil doplňuje, že ODS nepodporuje ani další kroky, jako je sjednocování přímých i nepřímých daní, unifikace sociálních, zdravotních nebo penzijních standardů nebo větší intervence unijních orgánů do fiskální politiky jednotlivých členských zemí.

EurActiv se dnes v jiném článku věnoval také volebnímu programu České strany sociálně demokratické.