ODS a ČSSD se neshodnou na klimatických závazcích EU

Europoslanec ČSSD Pavel Poc; zdroj: www.pavelpoc.cz

Evropský parlament by dnes (5. února) mohl podpořit nezávazné usnesení, které požaduje přísnější klimatické cíle pro rok 2030, než jaké nedávno navrhla Evropská komise. Ambicióznější přístup podporují například europoslanci ČSSD, nelíbí se naopak zástupcům ODS.

Poslance Evropského parlamentu dnes čeká bouřlivé hlasování o budoucí klimatické a energetické politice EU. Rozhodovat se sice bude o nezávazném usnesení, jednotlivé strany ale mají na nastavení politiky rozdílné názory. 

Někteří europoslanci požadují, aby se EU do roku 2030 zavázala ke 40% snížení emisí CO2 (oproti roku 1990). To odpovídá návrhu Evropské komise, která balíček s novými cíli pro klima a energetiku představila v polovině ledna.

Část zákonodárců však chce jít ještě dál. Komise navrhla také cíl pro podíl obnovitelných zdrojů v energetice, a to ve výši 27 %. Europoslanci by se ale mohli postavit za 30% cíl, pokud dnes podpoří usnesení, na kterém se nedávno shodly výbory pro životní prostředí a průmysl.

Závazný cíl pro všechny členské státy by měl podle jejich návrhu platit i pro zvyšování energetické účinnosti. Ta by se podle usnesení měla zlepšit o 40 % ve srovnání s rokem 1990. V návrhu Komise přitom energetické úspory úplně chybí.

Těsné rozhodování

„Je možné očekávat bouřlivé hlasování o tomto usnesení, jelikož bylo podáno několik zásadních pozměňujících návrhů, které můžou finální podobu dokumentu výrazně změnit,“ komentuje dnešní zasedání v tiskové zprávě europoslanec ČSSD Pavel Poc.

Sociální demokracie v Evropském parlamentu ambiciózní závazky pro klima a energetiku dlouhodobě podporuje. To se na druhé straně nelíbí zástupcům ODS.

Europoslanec Miroslav Ouzký tak zdůraznil, že EU se na celosvětových emisích podílí pouze 11 procenty a tento podíl stále klesá.

Energetická bezpečnost

„Podobně absurdní závazky by tak vedly pouze k destrukci evropského průmyslu, ztrátě konkurenceschopnosti a pracovních míst, bez jakéhokoli vlivu na světové klima,“ domnívá se.

„Evropa přitom brzy bude mít nejdražší energie na světě,“ dodal k tomu v tiskovém prohlášení další europoslanec ODS Evžen Tošenovský.

Podle Pavla Poce však mohou nové cíle přispět k evropské energetické bezpečnosti. „Věcné a proveditelné cíle v oblasti obnovitelných zdrojů jsou šancí na snížení energetické závislosti na dovozech ropy nebo plynu. Vyrábět za necelých dvacet let 30 % energie z obnovitelných zdrojů není nic nerealistického,“ napsal na svém blogu.    

Autor: Adéla Denková