Odhlasováno. Kontroverzní glyfosát se bude v EU používat dalších 5 let

glyfosát

@ Shutterstock

Členské země dnes měly poslední příležitost k tomu, aby prodloužily licenci pro prodej glyfosátu, látky, která může mít neblahý vliv na lidské zdraví. Příležitosti využily, a to i přes odpor více než milionu občanů EU.

Glyfosát se bude v Evropě používat dalších pět let, přestože ho některé studie označují za rakovinotvorný. Členské země o tom rozhodly při dnešním hlasování odvolacího výboru, kdy měly poslední možnost jeho prodej prodloužit.

Pro prodloužení licence hlasovalo podle informací EurActiv.com 18 zemí včetně Česka, proti bylo 9 zemí a jedna se zdržela hlasování.

Co je to glyfosát a proč by se měl zakázat? Dozvíte se v infografice >>>>

Nejpoužívanější látce pro hubení nežádoucích rostlin nejvíce pomohl hlas Německa, které svým hlasem zajistilo glyfosátu kvalifikovanou většinu. Ještě před necelým měsícem se přitom naši západní sousedé hlasování zdrželi.

Německá vláda však v otázce glyfosátu nebyla jednotná a ministerstvo zemědělství pod vedením Christiana Schmidta (CSU) hlasovalo pro, aniž by to předem konzultovalo s resortem životního prostředí a ochrany přírody. Pro deník Spiegel to uvedla ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová (SPD).

Zemědělci nebezpečný glyfosát zneužívají, tvrdí europoslankyně Konečná. Více >>>>

Na glyfosát mají odlišné názory nejen členské státy, ale také evropské instituce. Zatímco Evropská komise prodloužení licence vítá a navrhovala dokonce delší než pětileté období, Evropský parlament žádal jeho zákaz.

Komise totiž vycházela ze studií evropských agentur, podle kterých není glyfosát člověku nebezpečný. Podle europoslanců je však tato látka nebezpečným karcinogenem, což ukázala studie Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny.

Nakonec však Evropský parlament nebyl vyslyšen a většina členských zemí nebrala ohled ani na občanskou iniciativu, ve které více než milion Evropanů žádalo EU, aby glyfosát zakázala.

Spokojení však nejsou ani evropští zemědělci sdružení do organizace Copa-Cogeca. Licenci pro glyfosát chtěli totiž prodloužit až na 15 let.

Sama Evropská komise je však s výsledným kompromisem spokojena.