Odebírání cenností azylantům v Dánsku: Co na to EU?

zdroj: shutterstock.com; autor: Istvan Csak

Na nový dánský zákon o odebírání cenností a finančních prostředků žadatelům o azyl se evropští politici dívají rozpačitě. Důležité podle nich je, aby se země řídila svými mezinárodními závazky, na druhé straně prý postoj Dánska chápou. Šestimilionová země je totiž kvůli migrační vlně pod obrovským tlakem – v přepočtu na obyvatele patří mezi evropské státy s největším počtem žádostí o azyl. V minulém roce mělo čtrnáctkrát víc žádostí než desetimilionové Česko.

Dánský parlament včera schválil návrh zákona, podle kterého bude možné žadatelům o azyl odebírat cennosti a finanční prostředky nad 10 tisíc dánských korun (36 tisíc Kč). Věci, ke kterým má azylant citový vztah, by mu však měly být ponechány. Zároveň by se novým zákonem měla prodloužit lhůta, po kterou musí azylant čekat na sloučení rodiny, a to z jednoho na tři roky.

Ježek: „Z lidského hlediska je samozřejmě problematické určovat, ke kterým cennostem existuje silný citový vztah.“

Kontroverzní plán v EU vyvolal diskuse, jestli k takovému kroku může Dánsko vůbec přikročit. Představitelé dánské vlády proto byli svůj záměr v pondělí vysvětlit parlamentním Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Dánská ministryně pro migraci a integraci Inger Stöjbergová europoslance upozornila, že Dánsko patří mezi evropské země, které v přepočtu na obyvatele zaznamenávají největší procento žádostí o azyl. V porovnání například s Českou republikou, která za minulý rok eviduje 1525 žádostí, totiž v ani ne šestimilionovém Dánsku loni požádalo o azyl více než 21 300 uprchlíků.

Zdechovský: „Je nesmysl, že ti lidé mají vše zdarma a přitom mnozí z nich disponují částkami okolo pěti a více tisíc eur.“

Zástupce Komise z generálního ředitelství pro migraci a vnitřní věci Steve Ryan argument dánské ministryně přijal a zároveň připomněl, že Dánsko není vázáno azylovou legislativou EU, a v této oblasti se proto primárně řídí mezinárodním právem.

„Komise chce také zdůraznit, že žadatelé o azyl jsou zranitelné osoby a věci, které mají s sebou, pro ně představují jediný majetek, který se jim podařilo zachránit, než utekli před perzekucí či válkou,“ dodal však.

„S rozpaky“ na nový dánský zákon hledí i český europoslanec Petr Ježek (ANO/ALDE). „Pokud tato úprava neodporuje dánským závazkům, má Dánsko právo k ní přistoupit,“ řekl redakci s tím, že podle dánských představitelů zákon v souladu s mezinárodním právem je, Komise však zatím nestačila návrh analyzovat.

„Z lidského hlediska je samozřejmě problematické určovat, ke kterým cennostem existuje silný citový vztah,“ dodává na druhé straně.

Stejná pravidla pro všechny

Právě praktická stránka nového zákona bude pravděpodobně problematická. Odebírání cenností má mít na starost policie, o podrobnostech se však v Parlamentu nehovořilo. Podle slov českého europoslance jsou vždy situace, kdy policie něco někomu odebírá, nešťastné.

„Myslím, že z principu zákona je málokdo nadšen, avšak nezvládnutá uprchlická a migrační vlna, která přináší i finanční náklady, došla tak daleko, že návrh získal v Dánsku výrazně většinovou podporu,“ řekl redakci Ježek.

Právě silný sociální systém je jeden z důvodů, proč migranti míří právě do Dánska. Výdaje na pobyt žadatelů o azyl jsou podle slov dánské ministryně navíc nejvyšší v celé Unii.

„Uvědomuji si, že většina žadatelů o azyl má málo finančních prostředků. Tito lidé mají možnost si věci ponechat. Domníváme se ale, že by žadatelé o azyl, kteří mají poměrně velký kapitál, měli pokrýt své náklady, zatímco jsou vyřizovány jejich žádosti o azyl,“ vysvětlila Stöjbergová s tím, že cizinci, kteří proti novému zákonu budou chtít protestovat, se mohou obrátit na dánské soudy.

Podobná pravidla navíc fungují i pro dánské občany samotné. „. V Dánsku jeho legislativa ukládá i občanům žijícím z podpory prodat cennosti nad 10 000 dánských korun,“ upozorňuje Ježek.

Ráznější postoj zastává jeho kolega europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL/EPP), který prý s krokem dánské vlády rozhodně souhlasí. „Považuji za nesmysl, že ti lidé mají vše zdarma a přitom mnozí z nich disponují částkami okolo pěti a více tisíc eur,“ řekl redakci. Argumenty dánských představitelů, které přednesli v Evropském parlamentu, ho podle jeho slov přesvědčily. „Dánsko je na pokraji svých možností,“ vysvětluje Zdechovský.

Autor: Eliška Kubátová