Vystoupení Řecka z eurozóny by nebyla žádná tragédie, tvrdí ekonom

zdroj: Shutterstock.com

Pokud by Řecko v budoucnosti opustilo eurozónu a začalo opětovně používat drachmu, nic dramatického by se nestalo. Trhy, které by se sice počáteční negativní reakci neubránily, už s podobnou variantou možná počítají a jsou na ni částečně připraveny. Pravděpodobnost scénáře, že se něco takového odehraje, je podle ekonoma České spořitelny Jana Jedličky více než padesátiprocentní.

Předčasné parlamentní volby, které Řecko s napětím očekává tuto neděli, mohou být za určitých okolností mezníkové. Otázkou je, nakolik budou případné změny zásadní, aby vedly až k případnému odchodu Řecka z eurozóny.

Řada ekonomů tvrdí, že i v případě, že ve vládě usedne extrémně levicová strana Syriza, které není tzv. grexit cizí, Řecko euro neopustí. Vycházejí při tom z přesvědčení, že Řekové, a ani Syriza, si návrat k drachmě nepřejí, protože si jsou vědomi, že bez EU a jejích strukturálních fondů by se Řecko nacházelo v mnohem horší ekonomické situaci než dnes.

Ekonom Jedlička: „Ne všechny země EU mají na to, aby mohly platit tvrdou měnou eurem.“

Jiní naopak říkají, že ekonomická situace Řecka je natolik tristní, že jiné východisko, než návrat k bývalé měně, jednoduše není. Vítězstvím Syrizy se navíc potvrdí přání jejích voličů nepokračovat v úsporných opatřeních, na které země přistoupila výměnou za mezinárodní finanční pomoc a v takovém případě bude jen velmi obtížné hledat s věřitelskou trojkou složenou z Evropské centrální banky, Mezinárodního měnového fondu a Evropské komise společnou řeč.

Příliš silná káva

I přesto, že se o možném řeckém vystoupení z eurozóny zatím jen diskutuje, ekonom a analytik České spořitelny Jan Jedlička přisuzuje takovému scénáři více jak padesátiprocentní pravděpodobnost. Řecko, které se kvůli dluhové krizi ocitlo až na samém dně, promarnilo prý v uplynulých letech příležitost, jak se opětovně vzpamatovat. Ukázalo se totiž, že euro je na zemi, která od roku 2010 čerpá mezinárodní pomoc, příliš silnou kávou.

„Jedna cesta je trápit řecké obyvatele vysokou mírou nezaměstnanosti, propadem nebo stagnací. Druhou variantou je přijmout fakt, že ne všechny země EU mají na to, aby mohly platit tvrdou měnou eurem,“ řekl EurActivu Jedlička.

Obavy z důsledků řeckého odchodu z eurozóny nejsou podle něj na místě, hluboká finanční krize by se prý pravděpodobně nekonala. „Reakce trhů by byla zpočátku určitě velice negativní, nicméně nebylo by to nic tragického. Trhy mohou být na tuto variantu již částečně připraveny,“ uvedl.

Lépe připravena je od roku 2010, kdy řecká krize naplno propukla, i EU. „Brusel má prostředky na to, aby Řecko v případě jeho odchodu z eurozóny podpořil,“ myslí si Jedlička. Vystoupení z eurozóny je podle něj pro Řecko z dlouhodobého hlediska jediné řešení, jak obnovit řeckou konkurenceschopnost na světových trzích.

Řecko v eurozóně zůstane, je to prestiž

O tom, že si Řecko i přes všechny komplikace společnou měnu ponechá, nepochybuje politoložka a ekonomka Univerzity Karlovy Irah Kučerová. K řeckému odchodu z eurozóny nedojde, protože by se tak Řecko připravilo o další možnou finanční pomoc z EU a navíc by muselo nést vysoké náklady spojené s přechodem na novou měnu, vysvětlila redakci.

Pokud by Řecko vystoupilo z eurozóny, prvotní reakcí na trzích by byl odliv kapitálu ze země a zvýšení nákladů spojených s obsluhou řeckého dluhu. Zároveň by podle Kučerové narostly výnosy ze státních dluhopisů.

Ekonomka Kučerová: „Členství v EMU je pro státy vysoce prestižní záležitostí“.

Další důvod, proč Athény euro neopustí, souvisí s postavením Řecka na mezinárodní scéně, argumentuje Kučerová. „Členství v Evropské měnové unii je pro státy, které dřív patřily k chudým a zaostalým a nyní jsou ve stejném klubu jako třeba Německo nebo Lucembursko, vysoce prestižní záležitostí,“ uvedla.

Odchod Řecka by podle ekonomky vedl k poklesu kurzu eura a celkovému rozkolísání eurozóny, což by nejvíce pocítili věřitelé z Německa a Francie, ale také Evropská centrální banka, pro kterou by odchod Řecka znamenal obrovské ztráty.

Autor: Eliška Kubátová