Odchod Itálie z EU nehrozí, říká italský odborník

itálie EU

Sergio Mattarella @ European Union, 2016

Matteo Renzi odstupuje z čela italské vlády a Evropa se obává nástupu euroskeptických stran. Změna volebního zákona by však mohla většinové vládě populistů zamezit.

Italský prezident Sergio Mattarella včera zahájil jednání s vládou a parlamentem o politické budoucnosti státu. Reagoval tak na demisi premiéra Mattea Renziho poté, co italští voliči zamítli jeho návrh na změnu ústavy.

Debata se vede zejména o vyhlášení voleb a reformě italského volebního zákona. Očekává se, že se prezident s parlamentem dohodne na jeho nové formě ještě před vyhlášením předčasných voleb.

„Všechny strany musí převzít zodpovědnost a rozhodnout. Není důležité to, co chce prezident, ale co si žádá parlament,“ píše odstupující Renzi na svém osobním webu.

Monti: Itálie má s dlouhým obdobím nestability zkušenosti

Italský volební systém by tak podstoupil další změnu. Předchozí volební právo prohlásil ústavní soud v prosinci roku 2013 za protiústavní. Problém spočíval ve volebním bonusu, který zajišťuje vítězné straně až 55 % křesel v parlamentu bez ohledu na procentuální zisk hlasů.

Renzi po nástupu do funkce v únoru 2014 zahájil reformu systému skrze zákon zvaný Italicum, který dává volební bonus pouze straně se ziskem minimálně 40 % hlasů. Italicum ale platí pouze pro dolní sněmovnu. Volby do senátu měla upravit reforma ústavy, která však byla v referendu zamítnuta.

Současný italský volební systém nemá ve světě obdoby. Při volbách do horní a dolní komory se uplatňuje odlišný volební systém a obě komory mají srovnatelné pravomoci. Ústavní soud má 24. ledna rozhodnout, zda je Italicum v souladu s ústavou, či nikoli. Prezident se s parlamentem zároveň musí dohodnout, zda budou předčasné volby vyhlášeny již na začátku roku a zda je možné přijmout nový volební zákon.

Italské referendum mělo snížit moc italského senátu. Více >>>>

Pokud by nedošlo ke změně systému, další volby by mohly zajistit populistickým hnutím nadvládu v senátu. V Itálii totiž stoupla popularita hnutí 5 Stelle, které se otevřeně považuje za populistické, euroskeptické a bojující proti zavedenému politickému systému. V dolní komoře je druhou nejsilnější stranou po Demokratické straně Mattea Renziho.

Podle odborníka se politickou krizi v Itálii podaří vyřešit. „Itálie má zkušenosti s dlouhým obdobím nestability a její instituce vědí, jak na krizi spojenou s referendem odpovědět,“ vysvětluje profesor evropských studií Luciano Monti z římské univerzity LUISS.

Nový volební systém by mohl zamezit tomu, že v případě vítězství populistů ve volbách získá 5 Stelle převahu v obou komorách senátu. Reforma volebního zákona by mohla vést k rozložení křesel v parlamentu na základě zisku hlasů jednotlivých stran. Demokratická strana by si tak pravděpodobně udržela významné postavení i v případě, že ve volbách nezvítězí.

Hrozba vystoupení z EU není aktuální

V souvislosti s krizí italské vlády se objevily obavy o budoucím setrvání Itálii v Evropské unii. Nejistotu vyvolává program hnutí 5 Stelle, ve kterém je vystoupení Itálie z eurozóny. „Evropa se nachází ve složité situaci a stabilita Itálie je pro nás všechny velkou prioritou,“ říká česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO, ALDE). O samotném odchodu Itálie z EU však populisté neuvažují.

„Evropskou unii můžeme změnit pouze skrze tlak na instituce. Proto hnutí 5 Stelle bude bojovat za změnu Unie zevnitř,“ uvádí představitel populistů Beppe Grillo.

Potřebu Itálie zůstat v EU potvrzuje i profesor Monti. „Autonomní fungování je pro Itálii nepředstavitelné. Nelze hovořit o vystoupení z EU,“ říká profesor a dodává, že Itálie je jako zakladatelský stát pro Unii velice důležitá. „Setrvání Itálie je v dobrém zájmu EU, která se nemůže dále oddávat německému vedení,“ tvrdí Monti.

Politická nejistota ohrožuje italské banky

Řešení domácí krize se odráží na stavu italské ekonomiky. „Pro trhy bude bezprostředně klíčové především to, zda nová politická nejistota výrazně neohrozí restrukturalizační plány italských bank,“ vysvětluje hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Důležité bude podle Bureše sledovat, jak si povede italská banka Monte dei Paschi di Siena, která je nejstarší fungující bankou na světě. V současnosti jí ale hrozí úpadek, neboť na trzích shání kapitál v objemu 5 mld. euro.

Pro italskou ekonomiku může klíčové dnešní zasedání Evropské centrální banky. Itálie požaduje více času na to, aby mohla svou tradiční banku zachránit před kolapsem. Od ECB se očekává, že prodlouží program QE, který spočívá ve vytváření peněz na nákup vládních dluhopisů, a přijme taková opatření, která italskému trhu pomohou zmírnit napětí.