Odchod Británie z EU by ovlivnil i český průmysl

zdroj: Evropská rada

Přestože se britský byznys i finanční sektor staví proti vystoupení Velké Británie z EU, samotní Britové jsou tomuto kroku stále více naklonění. Podle průzkumů by ho podpořilo 52 % z nich. Takzvaný Brexit by přitom výrazně ovlivnil i český obchod. Británie je totiž pro Česko pátým největším exportním trhem, se kterým má třetí největší obchodní přebytek. Opuštění vnitřního trhu by obchodní výměnu snížilo.

Na konci ledna 2013 přednesl britský premiér David Cameron jeden z klíčových projevů roku. Cameron uvedl, že se pokusí vyjednat nové podmínky britského členství v Unii. Pokud navíc jeho konzervativní strana zůstane u vlády i po volbách v roce 2015, proběhne o britském členství v EU referendum naplánované na rok 2017.

Cameron přitom plánuje vyjednat novou smlouvu a změnit celkové uspořádání evropské integrace. Reformovaná EU by podle něj měla být konkurenceschopná, flexibilní, demokraticky odpovědná a spravedlivá. Některé na nadnárodní instituce přenesené pravomoci by se také měly vracet národním vládám.

Lidé pro, byznys proti

Brexit, jak bývá vystoupení Británie z Unie často nazýváno, se náhle stalo jedním z nejskloňovanějších pojmů spojovaných s dlouhodobě euroskepticky naladěným Spojeným královstvím.

„Vypsání referenda o setrvání v EU přislíbila svým voličům britská konzervativní strana v případě, že v roce 2015 zvítězí v parlamentních volbách. Jedná se tedy o stranickou agendu a ne o politiku současné vlády. Politikou současné britské vlády je setrvání v Evropské unii,“ upřesnila pro EurActiv Vendula Krumpholcová z velvyslanectví Velké Británie v Praze.

Nicméně i tak vyvolává možnost odchodu z Unie a tedy i z jednotného vnitřního trhu řadu emocí, a to především mezi britským finančním a podnikatelským sektorem. Setrvat v Unii si totiž přeje například 85 % britských firem a stejný poměr představitelů bank.

Česko má s Velkou Británií třetí největší přebytek obchodní bilance.

Samotní občané však situaci vidí jinak. Jak ukazuje průzkum britského ComRes for the Independent z konce ledna, pro vystoupení by hlasovalo 52 % voličů. Euroskeptické naladění obyvatelstva dokazuje i fakt, že podle průzkumů se vůbec poprvé dostává protievropská strana UKIP na druhé místo žebříčku popularity a v květnových evropských volbách by přeskočila i Cameronovy konzervativce.

Rostoucí obchod z ČR

Situaci v Británii obezřetně sleduje i český byznys. Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) přesáhla v loňském roce vzájemná obchodní výměna 190 miliard korun. Oproti roku 2012 se tak navýšila o necelých pět miliard. Od roku 2000 se obchodní obrat více než zdvojnásobil.

Spojené království je pro Českou republiku pátým největším vývozním trhem. Putuje do něj 4,9 % českého exportu, což vloni znamenalo přes 142 miliard korun. Po německém a slovenském je britský obchodní vztah pro Česko nejefektivnější, to znamená, že máme s touto zemí třetí největší přebytek obchodní bilance.

Podle představitelů britského byznysu by Brexit stál Spojené království ročně 140 miliard dolarů, tedy něco přes 100 miliard eur. Jak uvedl britský ministr pro podnikání Vince Cable, který je členem liberálních demokratů, zahraniční investoři se vystoupení Británie z Unie obávají stále více a více. On sám však odhaduje možnost Brexitu pouze na pětiprocentní.