Sledování předplacených seriálů online po celé EU? Možná už od roku 2017

zdroj: shutterstock.com; autor: Andrey_Popov

Podívat se na fotbalový zápas nebo oblíbený film, jehož sledování si Evropan ve své zemi zaplatil, by mělo být možné i v ostatních státech Evropské unie. S tím počítá včera zveřejněný návrh Evropské komise, která chce v následujícím půl roce představit i konkrétní kroky k reformě autorského práva EU. Zabývat se bude třeba svobodou panoramatu, která v Česku vyvolala poprask už před půl rokem.

Jednotný digitální trh je po včerejšku zase o krůček blíž. Evropská komise totiž představila dva návrhy nových směrnic posilující online obchod napříč celou Unií. První se zaměřuje na online nákup a prodej zboží, druhý na digitální obsah, tedy na e-knihy, filmy, hudbu nebo seriály.

Právě digitální obsah zůstává v dnešní době „zaseknutý“ v rámci hranic jednotlivých členských států, o jednotném trhu se tak v tomto ohledu zatím nedá hovořit. Pro vysvětlení, pokud si dnes zákazník například z Nizozemska na internetovém serveru zaplatí sledování svých oblíbených filmů, seriálů nebo sportovních zápasů, při návštěvě Česka se mu to nemusí podařit. Jedná se například o službu Netflix, která v Česku dostupná není. A právě to chce Komise změnit. Každý, kdo si takové služby na internetu zaplatí, by k nim měl mít přístup po celé Evropě, ne jen doma.

FACTSHEET: Strategie EU pro jednotný digitální trh

Očekává se, že toto nové právo evropských spotřebitelů přeshraniční přenositelnosti bude realitou už v roce 2017, tedy ve stejném roce jako zrušení roamingových poplatků. Stejná doba platnosti není náhoda, předpokládá se totiž, že tím, jak budou Evropané za přístup k internetu platit v jiných zemích EU méně, bude stoupat i jejich zájem sledovat svůj oblíbený online obsah na cestách po celé Unii.

„Dnešní návrh nařízení je prvním krokem ambiciózní reformy. Spoléhám na spoluzákonodárce, že zajistí, aby se přenositelnost stala skutečností do roku 2017, a evropští spotřebitelé tak mohli využívat svůj oblíbený obsah i na cestách v rámci EU, a to bez obav z poplatků za roaming, které do poloviny roku 2017 skončí,“ uvedl komisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger.

Kromě ukončení tzv. geoblockingu digitálního obsahu se Komise zaměřila i na reformu autorského práva EU a nastínila, jak by současnou legislativu z roku 2001 v následujících šesti měsících ráda reformovala, a přizpůsobila jí tak dnešní digitální době.

Svoboda panoramatu

„Naším cílem je rozšířit přístup občanů ke kulturnímu obsahu online a podpořit jeho tvůrce. Chceme posílit evropský výzkum a vývoj a využívání technologií, jako je vytěžování textů a dat,“ řekl k záměru reformovat autorské právo místopředseda Komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip.

Evropskou unií by se tak měly snadněji šířit například filmy, které jsou k dispozici pouze v některých členských státech, nebo televizní a rozhlasové vysílání. Další návrhy v tomto směru Komise plánuje představit na jaře.

Kromě toho prý Junckerova Komise hodlá přezkoumat stávající výjimky autorského práva. Chce například zjednodušit přístup k textům a datům pro vědecké pracovníky, nebo přístup k uměleckým dílům pro zdravotně postižené.

Na stůl se komisařům pravděpodobně dostane i problematika zachování svobody panoramatu, tedy výjimka z ochrany autorských práv při pořizování fotografií budov a uměleckých děl ve veřejném prostoru. Tím se před půl rokem zabýval i Evropský parlament, což rozproudilo diskuse v médiích nebo na sociálních sítích.

Bude Google News platit online médiím?

Svoboda panoramatu přitom není jedinou perličkou, kterou budou muset komisaři řešit. Počítají totiž i s posouzením toho, zda je užívání děl pod autorským právem řádně povolováno a odměňováno. Konkrétně se jedná o služby tzv. tiskové agregace, které shromažďují články a jiný mediální obsah, jako je například Google News.

Někteří evropští vydavatelé totiž nesouhlasí s tím, že nemají zisk z toho, co tyto vyhledavače za sbírání a distribuci vydavatelských odkazů dostanou. Takové spory museli řešit už například ve Španělsku. To následně zavedlo daň, kterou musí vydavatelé od těchto společností vymáhat. Google na oplátku španělský portál Google News zrušil.

Některým evropským vydavatelům však využívání jejich obsahu Googlem nevadí. Naopak mají obavy z plánů Komise se tímto problémem vůbec zabývat. Podle nich jim totiž zpoplatnění těchto služeb nijak nepomůže, takovým způsobem totiž prý spíš přijdou o nové čtenáře a posluchače, ke kterým by se mediální obsah dostal mnohem hůř než dnes.

„Bude pro nás těžší růst, rozvíjet nové zdroje informací a zdokonalovat náš byznys,“ píší zástupci dvanácti evropských online medií v dopise určeném Ansipovi, Oettingerovi, ale také české eurokomisařce Věře Jourové a prvnímu místopředsedovi Fransovi Timmermansovi, kteří mají digitální agendu v Komisi na starost.

Autor: Eliška Kubátová