Od německé koalice může ČR čekat snížení počtu komisařů i mýtné

zdroj: Rada EU

Německo si podle nové koaliční smlouvy uvědomuje očekávání, která do něj jako do největší evropské ekonomiky zbytek Unie vkládá. Kapitola věnující se Evropě však působí spíše jako povinné slohové cvičení, ve kterém převažují domácí témata. Zdá se nicméně, že Evropská unie se může na několik let rozloučit s možností zavedení společných dluhopisů. Velká koalice také naznačuje, že by mohla chtít snížit počet eurokomisařů.

Německo včera (27. listopadu) představilo novou koaliční smlouvu mezi pravicovou CDU/CSU Angely Merkelové a středolevicovou sociální demokracií (SPD). Jak upozorňuje odborná veřejnost, Evropa v ní mezi hlavní priority nepatří.

Kapitola s názvem „silná Evropa“ obsahuje především domácí témata, jako jsou penze, minimální mzda, investice do infrastruktury, mýtné pro osobní automobily, vzdělávání nebo právo na adopci pro páry stejného pohlaví. Nicméně 185stránkový dokument i tak vysílá jasnou zprávu: evropská politika staronové kancléřky se v příštích letech nijak zvlášť nezmění.

Ne eurobondům, ano minimální mzdě

Jako určité vítězství SPD se dá označit prosazení jejich klíčového tématu – minimální mzdy. Ta by měla být od roku 2015 8,50 euro za hodinu. Smlouva také obsahuje další sociálně demokratický bod, kterým je zavedení dvojího občanství.

Naopak nepochybně na přání křesťanských demokratů Německo striktně odmítá mutualizaci národních dluhů, tedy například zavedení evropských dluhopisů.

Dohoda dále volá po omezení evropské byrokracie a „efektivnější“ Evropské komisi. Podle think-tanku Open Europe jde o „možný náznak snahy snížit počet komisařů a určit jejich počet množstvím evropských politik, nikoliv členských států.“ Dnes odpovídá počet evropských komisařů počtu členů.

Německo je největší ekonomikou Unie. V nové dohodě velká koalice uvádí, že si je vědoma očekávání, která jsou s tímto faktem spojena. Zdůrazňuje však, že díl zodpovědnosti za řešení krize by měly nést všechny členské státy. Roli by pak měly hrát i evropské instituce.

Vzhledem k tomu, že Unie zasahuje do života evropských občanů, evropská rozhodnutí by měla být důkladněji vysvětlována, v opačném případě bude ztrácet Evropská unie důvěru, tvrdí koaliční partneři. Poukazují tak na to, že by měla být posílena evropská demokratická legitimita.