Ochrana evropského způsobu života? Nové portfolio Evropské komise pod palbou kritiky

© Shutterstock

Pochybnosti novinářů a následně i řadu pobouřených reakcí vyvolal název funkce nastupujícího řeckého eurokomisaře Margaritise Schinase, který bude mít na starosti „ochranu evropského způsobu života“. Pojmenování portfolia, které zahrnuje školství, bezpečnost či dohled nad migrací, je podle kritiků „groteskní“, „urážlivé“ a připomíná rétoriku krajní pravice.

Nové označení pro jeden z postů v budoucí Evropské komisi dnes odhalila její předsedkyně Ursula von der Leyenová, když informovala o rozdělení kompetencí v příštím funkčním období výkonného orgánu EU. Podle agentury AFP název Schinasovy nové funkce vyvolal rozpaky mezi novináři, neboť nebylo ihned jasné, co se za ním skrývá.

Reakce směřující na vágnost či nejasnost přidělené agendy zaznívaly i od českých politiků, komentář si neodpustil například bývalý premiér za ODS Mirek Topolánek.

Název portfolia některým připomíná Orbánovu rétoriku

Ze zahraničí se ozývala i ostřejší vyjádření. „To je slogan krajní pravice! A proč je v tomto portfoliu migrace? Potřebujeme chránit naši demokracii před klimatickými změnami atp., ne před migranty!“ reagovala na Twitteru Evropská odborová konfederace (ETUC), když se situace vyjasnila. O použití rétoriky krajní pravice psal také mluvčí lidskoprávní organizace Amnesty International Stefan Simanowitz.

„Nominace Margaritise Schinase, který je zkušený a hodný pozice místopředsedy Komise pro obranu, migraci a mobilitu, je velkou poctou a také vložením důvěry do něj i do Řecka,“ uvedl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Zisk místopředsednické pozice pro dosavadního mluvčího Evropské komise a portfolia pro ochranu evropského způsobu života je podle něj důkazem, že Řecko je na evropské scéně čím dál silnějším hráčem.

Opoziční Syriza agendu oficiálně nekomentovala, výjimkou je europoslanec Dimitris Arvanitis. Ten přišel se spíše ironickým prohlášením, ve kterém zdůraznil, že „ochrana evropského způsobu života“ znamená jen další pokračování Orbánových praktik a boje s uprchlíky.

Rétoriku maďarského premiéra Viktora Orbána pojmenování portfolia připomíná také podle bývalého předsedy liberálů v Evropském parlamentu Guye Verhofstadta.

Kritické ohlasy zazněly rovněž z řad dalších poslanců Evropského parlamentu. Podle předsedkyně frakce zelených Ska Kellerové spojování ochrany evropského způsobu života s migrací a ochranou hranic „vyvolává strach“. „Doufáme, že předsedkyně von der Leyenová nevidí rozpor mezi podporou pro uprchlíky a evropskými hodnotami,“ dodala europoslankyně v prohlášení.

Sira Regová, europoslankyně a mluvčí krajně levicového uskupení Izquierda Unida (IU, frakce GUE/NGL), avizovaný přístup nové Komise v otázce migrace ostře zkritizovala. „Je součástí ,ochrany evropského způsobu života‘ nechat umírat tisíce lidí ve Středozemním moři?“ zajímalo Regovou.

Nizozemská liberálka Sophie in ‚t Veldová zase Schinasovu novou funkci označila za „falešné portfolio“, neboť evropský způsob života podle ní spočívá v tom, že jednotlivci si mohou svůj způsob života svobodně zvolit. „Naznačovat, že Evropané potřebují ochranu před vnějšími kulturami, je groteskní a tento způsob komunikace by měl být zavržen,“ dodala.

Všeobjímající portfolio

Von der Leyenová uvedla, že život v Evropě je postaven na principu „důstojnosti a rovnosti pro všechny“. Schinas bude podle ní v Komisi stát v čele snahy „učinit naše komunity jednotnější a soudržnější“. „V rámci této činnosti budete koordinovat práce na zlepšování integrace migrantů a uprchlíků do společnosti,“ vzkázala šéfka příští EK Schinasovi.

Migraci nicméně bude mít na starosti i švédská eurokomisařka Ylva Johanssonová v rámci svého portfolia nazvaného „vnitřní věci“. Tuto skutečnost na Twitteru komentoval britský člen europarlamentní frakce socialistů Claude Moraes: „Pojmenovat migrační portfolio Evropské komise ‚ochrana našeho způsobu života‘ je hluboce urážlivé. A jestli je tohle o migraci, co bude dělat komisař pro vnitřní věci? Cítím v těchto podivných a zvláštních názvech zmatek,“ vyjádřil se Moraes. Schinas bude mít na starosti také propojování vnitřní a vnější bezpečnostní dimenze, prolínání s agendou Johanssonové je tedy zřejmé.

Jak píše EURACTIV.com, v tématu vzdělávání se má agenda řeckého kandidáta částečně překrývat s oblastí inovací a mládeže, kterou dostala na starost Bulharka Mariya Gabrielová. Společně budou pracovat na vzniku „evropského prostoru pro vzdělání“, který má přispět k tvorbě pracovních míst pomocí zlepšování kompetencí v oblasti celoživotního vzdělávání a digitálních schopností Evropanů.

Vzhledem k vysokému počtu eurokomisařů (26 + předsedkyně) nejde o jediný případ, kdy se agendy překrývají. Česká eurokomisařka Věra Jourová pověřená dohledem nad hodnotami a transparentností bude spolupracovat s belgickým komisařem pro spravedlnost Didierem Reyndersem, který dostal na starost konkrétně dohled na dodržováním principu právního státu v EU. Podobná dynamika bude zřejmě fungovat mezi dánskou výkonnou místopředsedkyní Margrethe Vestagerovou a francouzskou eurokomisařkou pro vnitřní trh Sylvií Goulardovou v digitálních otázkách, nebo mezi lotyšským výkonným místopředsedou Valdisem Dombrovskisem a italským komisařem pro hospodářství Paolem Gentilonim v ekonomické oblasti.

Infografika: Známe nové složení Evropské komise. Jourová bude místopředsedkyní

Nově zvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představila 10. září 2019 složení týmu komisařů. Pokud je schválí Evropský parlament, dne 1. listopadu se kolegium chopí úřadu.