Obětí přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii přibývá, EU začíná koordinovat pomoc

Katastrofální zemětřesení dosahující 8,9 stupňů Richterovy stupnice a následné ničivé vlny tsunami, které minulou neděli postihly jihovýchodní Asii, si podle nejnovějších informací vyžádaly již téměř 80 tisíc obětí.

Podle informačního serveru Novinky.cz se počet obětí zvýšil na 80.000 v nejméně deseti zemích, jejichž břehy omývá Indický oceán. Ještě dnes ráno se jejich počet pohyboval kolem 60.000. Největší počet obětí je zaznamenán v Indonésii, kde dosáhl 40.000. Nejvíce postižen je ostrov Sumatra, u kterého bylo epicentrum zemětřesení. Následuje Srí Lanka s 22.000 obětí a Indie s 12.500. Ostrovy Andamany a Nikobary uvádějí kolem 7.000 mrtvých, Thajsko 1.500.

Zatím není jasné, kolik zahraničních turistů neštěstí nepřežilo. Situace zůstává nepřehledná. Těla obětí jsou pohřbívána v masových hrobech nebo spalována, aniž by byla zjišťována jejich totožnost. Hrozba šíření nakažlivých nemocí je velká. Podle Světové zdravotnické organizace by počet úmrtí v důsledku epidemií mohl být až dvojnásobný.

Do postižených oblastí míří humanitární pomoc z celého světa. Spojené státy přislíbily finanční pomoc ve výši 35 milionů dolarů a do oblasti míří dvě flotily amerických válečných lodí. Také australská vláda přislíbila okamžitou finanční pomoc ve výši 10 milionů dolarů k již dříve ohlášeným 25 milionům dolarů. Uvolnila několik letadel s dovozem přímé humanitární pomoci, zejména do Indonésie. Také evropský komisař pro rozvoj a humanitární pomoc Louis Michel včera EU navrhl, aby se představitelé jednotlivých států sešli a koordinovali pomoc postiženým oblastem.