Obsahuje nová maďarská ústava zárodky autoritářského režimu?

Viktor Orbán, maďarský premiér; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Dodann.

Nová maďarská ústava, kterou by dnes (18. dubna) měl bez větších obtíží přijmout parlament v Budapešti, je kritizována ze všech stran. Lídr liberálů v europarlamentu, Guy Verhofstadt, ji označil za „trojského koně“, který má demokratický režim proměnit v autoritářský stát jedné strany.

Nová ústava „ohrožuje evropské hodnoty“, varuje lídr politické frakce liberálů (ALDE) Guy Verhofstadt ve společném prohlášení s Amnesty International, nevládní organizací na ochranu občanských svobod se sídlem v Budapešti Hungarian Civil Liberties Union, Helsinským výborem a dalšími NGOs.

Kritikům se obzvlášť nelíbí, že ústava, která nahradí konstituci z roku 1949, odkazuje ke křesťanským kořenům a zašlé slávě země, a také to, že obsahuje diskriminační prvky – například vůči homosexuálům (EurActiv 25.3.2011 a EurActiv 31.3.2011).

Verhofstadt je navíc přesvědčen, že listina podkpává demokratické principy a skrývá v sobě „zárodky“ autoritářského režimu. Konstituce byla totiž sepsána na popud vládní strany Fidesz (Svaz mladých demokratů) premiéra Viktora Orbána, která se v maďarském parlamentu těší dvoutřetinové většině.

V této souvislosti se kritici pozastavují především nad tím, že komplikuje například možnost změnit některé zákony – k jejich novelizaci je zapotřebí dvoutřetinové většiny. Určité obavy vzbuzuje i omezení pravomocí ústavního soudu.

Viktor Orbán a jeho strana ale veškerou kritiku odmítaji. Podle premiéra a jeho přívrženců ústavní dokument přesně splňuje to, co si žádá jednadvacáté století. Současná ústava podle nich těmto potřebám nevyhovuje, protože byla sepsána podle sovětské předlohy a je tedy zastaralá a „nemaďarská“.

Vzhledem k tomu, že vládní strana de facto ovládá parlament, neočekává se, že by se při dnešním hlasování objevily nějaké obtíže. Ústava tak bude pravděpodobně schválena a začne platit od příštího roku. V ten moment se také změní název země z „Maďarské republiky“ na pouhé „Maďarsko“.