Obchodní uspořádání po brexitu bude „pro nás všechny dražší“ než současný stav, říká Tusk

brexit obchodní dohoda

© European Union, 2018

Po odchodu Británie z EU je jedinou možností dohoda o volném obchodu, uvedl šéf Evropské rady Donald Tusk. Bude to poprvé v dějinách, co obchodní dohoda ekonomické svazky rozvolní, místo aby je utužila, dodal.

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes v Lucemburku řekl, že jedinou možností, jak by po odchodu Británie z EU mohly vypadat obchodní vztahy společenství s Londýnem, je dohoda o volném obchodu. Tusk ale dal zároveň najevo, že budoucí dohoda vzájemný obchod neusnadní, ale bude tomu naopak.

„Kvůli brexitu se budeme navzájem vzdalovat,“ řekl Tusk na společné tiskové konferenci s lucemburským premiérem Xavierem Bettelem. „Ve skutečnosti to bude první dohoda o volném obchodu v dějinách, která ekonomické svazky rozvolní, místo aby je utužila,“ dodal Tusk.

Připomněl, že britská premiérka Theresa Mayová minulý týden potvrdila, že země nechce setrvat v jednotném trhu ani v celní unii. Jedinou možností je tak podle Tuska dohoda o volném obchodu, podobná té, jakou unie uzavřela s Kanadou.

Budoucí obchodní uspořádání podle něj vzájemný obchod v žádném případě neusnadní, ale zkomplikuje a bude „pro nás všechny dražší“.

Tusk v Lucemburku představil návrh textu, se kterým chce Brusel vstoupit do jednání o podobě budoucích vztahů s Británií, včetně těch obchodních. Tyto rozhovory dosud oficiálně nezačaly. Diskuse s Londýnem se zatím týkaly pouze přípravy „rozvodové“ dohody, jejímiž stěžejními body jsou účet za brexit, práva občanů EU v Británii po brexitu a režim na hranici mezi Irskem a Severním Irskem.

Text Tuskova návrhu musejí schválit na březnovém summitu EU v Bruselu představitelé sedmadvacítky. Až poté se z něj stane oficiální pozice EU.