Obchod EU s Ruskem zamrzá

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Obchody zemí Evropské unie s Ruskem začínají chřadnout. Obrat zahraničního obchodu mezi unijní osmadvacítkou a ruskými partnery oproti loňskému prvnímu čtvrtletí o deset procent propadl. Moskva se tak letos od Bruselu vzdálila více než kterákoli jiná země světa. Svědčí o tom poslední údaje Eurostatu.

Unie z Ruska méně bere, zároveň ale na Východ i méně vyváží. Zatímco během prvních tří měsíců loňského roku zaplatila Evropa za ruský dovoz 55 miliard eur, letos to bylo o deset procent méně. Obdobně se výměna snížila opačným směrem. Do Ruska letos putovalo z unie zboží za 26 miliard eur, což je o tři miliardy méně než ve stejném období loni. 

„Pokles obchodní aktivity mezi Ruskem a Evropou odráží dva navzájem provázané vlivy. Příčinou je jednak zpomalení ruské ekonomiky pod jedno procento na začátku roku a jednak útěk kapitálu z Ruska po vypuknutí ukrajinské krize,“ uvádí ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Od počátku letošního roku opustil Rusko zahraniční kapitál v objemu přesahujícím 160 miliard eur. Firmám se tak výrazně zhoršil přístup k financování. „V důsledku toho omezují ruské firmy své investice. Investiční zboží přitom tvoří rozhodující část dovozu z Evropské unie,“ vysvětluje ekonom Pavel Sobíšek z UniCreditu.

Jak slábnou obchodní vazby na Západ, otáčí se Rusko na východ. Přeshraniční byznys mezi Moskvou a Pekingem během prvního čtvrtletí posílil o čtyři procenta. Země za Velkou zdí však pro Rusko zůstává spíše okrajovým partnerem, obrat zahraničního obchodu s Čínou je oproti EU zhruba třetinový. 

Celý článek najdete na webu E15.cz.