Obce mohou žádat o evropské dotace na bezplatné wifi. Je ale potřeba si pospíšit

© Shutterstock/ Syda Productions

Komise dnes otevřela registrace pro příjem žádostí o financování bezplatného bezdrátového internetu na veřejných místech. První vlna je připravena pouze pro tisíc šťastlivců. Na koho se nedostane, bude mít šanci ještě v průběhu dvou let.

Evropská komise dnes otevřela přihlášky do programu, ve kterém chce finančně podporovat obce a města při instalaci bezplatného wifi připojení k internetu na veřejných místech. Obce, které mají zájem o jednu z poukázek v hodnotě 15 tisíc eur (asi 375 tisíc Kč), se nyní mohou registrovat na internetovém portálu WiFi4EU.eu.

https://twitter.com/ZEK_Praha/status/976057088546926594

V polovině května bude pro registrované obce vyhlášena první výzva a podle systému „kdo dřív přijde, bude dřív na řadě“, bude následně rozděleno prvních tisíc poukázek. Komise by měla zajistit spravedlivé rozdělení napříč Unií. Každá členská země by měla dostat alespoň 15 z nich.

V příštích dvou letech do roku 2020 budou následovat další čtyři výzvy. V nich by se mezi 8 tisíc obcí ze všech členských států EU, Norska a Islandu mělo rozdělit 120 milionů eur, uvedla dnes unijní exekutiva.

V parcích, na náměstích, v čekárnách u lékaře, v nemocnicích, muzeích či knihovnách, kde dosud není dostupné volně přístupné veřejné vysokorychlostní připojení, by měl být dosažitelný signál wifi.

„Realizace každého projektu v sobě nese určitou míru rizika, vždy existuje možnost zneužití nebo neúmyslných chyb,“ upozorňuje český europoslanec Miroslav Poche (ČSSD). Podle něho by však příprava dokumentace pro projektovou žádost měla být „relativně snadná, kontrolní mechanismy dostatečně účinné a tím pádem i případná rizika minimální“.

Wifi v parcích, nemocnicích nebo muzeích po celé EU

Bezplatný bezdrátový přístup k internetu se díky projektu WiFi4EU dostane do míst, kde by jinak k jeho zavedení vůbec nedošlo nebo by trvalo ještě velmi dlouho. „Jedná se o lokality, které nejsou atraktivní, tedy ziskové, pro komerční poskytovatele,“ vysvětlit EurActivu Poche. Signál wifi by měl být dosažitelný v parcích, na náměstích, v čekárnách u lékaře, v nemocnicích, muzeích či knihovnách.

„Iniciativa WiFi4EU umožní tisícům Evropanů bezplatný přístup k internetu ve veřejných prostorách v celé EU. Díky programu budou moci místní komunity nabídnout občanům lepší připojení a umožnit jim, aby plně využívali nesčetné možnosti digitalizace,“ uvedla dnes na tiskové konferenci komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová.

Poche: Příprava dokumentace pro projektovou žádost na zavedení bezplatného wifi bude relativně snadná, kontrolní mechanismy by měly být dostatečně účinné, a tím pádem i rizika minimální.

Podle Pocheho bude iniciativa prospěšná také pro Česko. Některá města už se zaváděním veřejného internetu začala, jiná to mají v plánu. A právě finance z EU jim v tom mohou pomoci.

„Například v Olomouci již radnice instalovala tři solární WiFi lavičky, WiFi chtějí dál rozšiřovat, ale bez dalšího zatížení městského rozpočtu. A tak je pro ně výzva WiFi4EU ideálním řešením, o které mají zájem a čekají na něj,“ řekl redakci europoslanec.

Jasná pravidla

Sítě financované z programu WiFi4EU budou muset být dostupné zdarma, bez reklam a nesmějí sloužit ke shromažďování osobních údajů. Finanční prostředky získají pouze ty sítě, které nebudou zdvojovat stávající bezplatné soukromé nebo veřejné nabídky podobné kvality v tomtéž veřejném prostoru.

EU předpokládá, že orgány veřejné správy také díky projektu budou moci rozvíjet vlastní digitální služby, jako například elektronické zdravotnictví či elektronickou veřejnou správu.

Europoslanci podpořili bezplatné wifi po celé Unii loni v září. Více ˃˃˃˃

Projekt Wifi4EU je součástí úsilí EU vytvořit v Evropě „digitální unii“. Cílem této strategie, kterou vytyčila Evropská komise v roce 2015, je usnadnit spotřebitelům a podnikům přístup ke zboží a službám on-line v celé Evropě a podpořit růst evropské digitální ekonomiky.

Podle Evropské komise by plně funkční jednotný digitální trh mohl hospodářství EU každoročně přinést až 415 miliard eur.