Obavy Evropské komise z polské justiční reformy zůstávají zatím nevyslyšeny

© Shutterstock

Polská vláda stále nečiní dost pro plné zabezpečení vlády práva v zemi, kde je ohrožena nezávislost soudních institucí.

Europoslancům to dnes řekl první místopředseda Evropské komise (EK) Frans Timmermans, podle něhož Brusel pokračuje v dialogu s Varšavou, která podnikla několik dílčích kroků na cestě k vyřešení sporu. Jeho kritický přístup během dnešní debaty sdílela velká část europoslanců.

Evropská komise vede s Polskem spor od loňského přijetí kontroverzní justiční reformy, která posílila vliv vlády nad nejvyšším i nad ostatními soudy. Polský parlament v dubnu přijal trojici zákonů, jež reagují na část požadavků Bruselu, komisaře ani velkou část europoslanců však neuspokojil.

Timmermans: Soudci nemají žádnou jistotu, že budou moci dokončit svůj mandát.

„Naše klíčové obavy zůstávají nevyslyšeny,“ řekl dnes Timmermans, podle něhož hrozí, že kvůli jedné z částí kritizované reformy bude začátkem července nucena odejít do důchodu více než třetina soudců nejvyššího soudu a noví budou jmenováni zcela podle představ polské konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost (PiS).

„Soudci nemají žádnou jistotu, že budou moci dokončit svůj mandát,“ konstatoval místopředseda EK.

Komise loni v prosinci zahájila do té doby nikdy nepoužitou proceduru podle sedmého článku unijní smlouvy, kdy může teoreticky členské zemi na konci hrozit odebrání hlasovacích práv v Radě EU. Později Komise pohrozila, že přístup k evropským penězům bude podmíněn tím, že jednotlivé země respektují právní stát a demokracii. V souvislosti s těmito kroky se v posledních měsících přístup nové polské vlády vedené Mateuszem Morawieckým poněkud změnil.

Morawiecki předal Unii knihu o reformě polské justice. Více >>>>

Podle Timmermanse je však třeba vyřešit zejména situaci soudců nejvyššího soudu a také členů nejvyšší soudcovské rady dohlížející na činnost soudů, na niž má nepřípustně velký vliv vláda PiS. Místopředseda EK uvedl, že v pondělí kvůli těmto záležitostem odjíždí na další jednání do Varšavy.

Lewandowski: Nejvyšší soud bohužel sám o sobě nedokáže nezávislost justice bránit.

Většina europoslanců v debatě rázný přístup Komise podpořila a vyzývala Polsko k dalšímu zmírnění přijaté reformy. Podle polského europoslance Janusze Lewandowského, zastupujícího opozici, nemají po přijetí reformy Poláci zaručen nezávislý přístup soudů. „Nejvyšší soud bohužel sám o sobě nedokáže nezávislost justice bránit,“ řekl Lewandowski s tím, že je třeba vytrvalého politického tlaku z Evropy.

Komise není ochotná ke kompromisu, říká europoslanec z PiS

Přístup polské vlády naopak hájil jeho krajan Zdislaw Krasnodembski, podle něhož byly ústupky Varšavy dostatečné. Zmíněná trojice zákonů reagovala na požadavky Bruselu mimo jiné srovnáním původně rozdílného důchodového věku soudců a soudkyň.

„Na kompromis musejí být dva a Komise reprezentovaná vámi nejeví žádný náznak ochoty ke kompromisu,“ řekl na Timmermansovu adresu poslanec zvolený do europarlamentu za PiS. Kritizovaná justiční reforma je podle něho zcela legitimní, neboť má podle průzkumů vládnoucí strany podporu více než čtyř pětin Poláků.

PiS od nástupu k moci v roce 2015 zdůrazňuje, že změny v justici jsou nezbytné, aby soudy byly efektivnější a spravedlivější. Argumentuje také tím, že v křeslech soudců ve značné míře zůstávají lidé poznamenaní mentalitou komunistické éry.