Obama na summitu s EU: Na Ukrajině nejde jen o jednu zemi

José Manuel Barroso, Barack Obama, Herman Van Rompuy; zdroj: Rada EU

EU a Spojené státy vůči Rusku pokračují koordinovaně a budou v tom pokračovat, shodli se na dnešním (26. března) summitu americký prezident Barack Obama, předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Na prvním místě je podle nich deeskalace situace. Pokud k ní nedojde, čekají prý Rusko další sankce.

Ruský postup vůči Ukrajině je ve 21. století skandální a Evropská unie ani Spojené státy ho nebudou akceptovat. Tak shrnul postoj Evropy a USA po setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou  předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

Van Rompuy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso se dnes v Bruselu s Obamou sešli na summitu EU-USA. A hlavním tématem jejich schůzky bylo dění na Ukrajině.

Postup EU a USA vůči Rusku je podle amerického prezidenta „zatím skvěle koordinovaný“. „Pokud bude eskalace na Ukrajině pokračovat, Evropská unie i Spojené státy jsou připraveny sankce zpřísnit,“ řekl k tomu Van Rompuy.

Izolace Ruska

„Určitý druh nepřijatelného chování nemůže pokračovat,“ dodal s odkazem na ruskou intervenci na Krymu předseda Komise Barroso. A pokud bude, může Rusko počítat s další izolací, řekl k tomu Obama.

Ruské kroky na Ukrajině se totiž podle něj netýkají pouze jedné země, ale suverenity a teritoriální integrity všech států a také respektu k mezinárodnímu právu.

Deeskalace násilí je podle západních lídrů první krok k řešení krize. Pro Západ je zásadní situaci na Ukrajině uklidnit. I proto evropští politici podepsali s ukrajinskou prozatímní vládou část asociační dohody a EU nabídla zemi finanční pomoc, řekl Van Rompuy.

Předseda Evropské rady ocenil, že se v pondělí v Haagu sešel ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se svým úřadujícím ukrajinským protějškem Andrijem Deščycjou. Západ totiž neustále vyzývá k tomu, aby Moskva a Kyjev udržovaly vzájemný dialog.

Energetická politika

Jednou z hlavních otázek summitu bylo také snížení energetické závislosti Evropy na Rusku. Příští týden by se měli evropští a američtí ministři sejít, aby projednali spolupráci, která by mohla pomoci tento problém řešit.

Souvisí s tím i aktuální jednání o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). „Jakmile dohodu dojednáme, bude americký vývoz zkapalněného zemního plynu do Evropy jednodušší. V současném globální situaci je to samozřejmě důležité,“ řekl Obama.

Břidlicový plyn z USA je ale jenom jeden z možných zdrojů energie, dodal. EU jako celek se podle něj musí také zamyslet nad svou energetickou politikou. „Neexistují žádné levné zdroje energie“, zdůraznil.

Víc peněz pro NATO

Americký prezident se dotkl také osudu některých členů Severoatlantické aliance, kteří se kvůli situaci na Ukrajině obávají o vlastní bezpečnost. Platí to hlavně pro Polsko a baltské země.

„Nejsou žádné ‚důležitější‘ a ‚méně důležité‘ státy NATO. Všichni členové jsou ve stejném postavení a musíme dbát na obranu všech,“ ujistil. Varoval také před tím, že některé evropské země v současné době snižují rozpočty na obranu.

Autor: Adéla Denková