O tureckém členství Francie nebude rozhodovat referendem

Francouzský senát se včera vyslovil pro zrušení ústavního opatření, podle nějž musí Francouzi o rozšíření Unie o každou novou zemi rozhodovat v referendu. Francie tak odstranila opatření, které dlouhou dobu přispívalo k napětí ve vztazích s Tureckem.

O opatření, které je součástí širšího reformního balíčku, jehož záměrem je modernizovat fungování francouzských institucí, jedná v současné době francouzský parlament. Návrh byl schválen drtivou většinou 297 hlasů proti pouhým sedmi.

Jean-Pierre Jouyet, francouzský ministr zahraničí senátory upozornil na negativní důsledky, které opatření v minulosti mělo na francouzsko-turecké vztahy. Ve svém vystoupení, které předcházelo hlasování, varoval před „zpřetrháním vztahů“ s Ankarou.

Francouzská ústava požaduje, aby se před vstupem každé nové země, jež má více než 5% obyvatel celé Unie, konalo referendum.

Dodatek k ústavě zavedla Francie v roce 2005 během vlády prezidenta Jacquese Chiraca ve snaze poskytnout skeptickým Francouzům právo rozhodnout o členství Turecka v Evropské unii.

Nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy se se svým nesouhlasným postojem k členství Turecka v Unii nijak netají. Nedávno ale podpořil ministra pro evropské záležitosti Jean-Pierre Jouyeta, který argumentuje tím, že podobné ústavní opatření může do budoucna tvořit překážku i pro vstup jiných zemí.

„Těch 5% už pro obrázek Francie v zahraničí nadělalo hodně škody,“ uvedl Pierre Sueur, socialistický senátor pro deník Le Monde. Hubert Haenel, senátor vládní strany UMP uvedl, že ústava není „místo, kde by se měly řešit jednotlivé případy“.

Požadavek na uspořádání referenda, který byl obsažen v článku 88-5 francouzské ústavy úplně zmizí až ve chvíli, kdy se pro tento návrh vysloví obě komory Parlamentu na svém setkání, které se bude konat 7. července. Toto opatření bude francouzská vláda s největší pravděpodobností prezentovat jako symbolické gesto Francie krátce poté, co se země ujme k 1. červenci předsednictví v Radě EU.