Tabáková směrnice vybojována, ochucené cigarety skončí

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: stockimages

Zítra to bude rok, co byla představena. A dnes (18. prosince) se ji podařilo po dlouhých bojích téměř finálně schválit. Diplomati členských zemí potvrdili předběžnou dohodu o tabákové směrnici. V EU postupně skončí ochucené cigarety a na krabičkách budou obrázková varování. Největším problémem se nakonec stala regulace e-cigaret.

Ani zákaz ochucených cigaret, ani velká obrázková varování, ale elektronické cigarety se staly největší překážkou ke schválení evropské tabákové směrnice. Ve finále se ale i nad jejich regulací vyjednavači Evropského parlamentu a členských států shodli.

Pokud nenastanou komplikace, tabáková směrnice tak může být brzy finálně schválena. Dohodu ještě musí Rada EU a Parlament formálně potvrdit. To by se mělo stát do března příštího roku. Pravidla pak začnou platit v roce 2016.

Evropská komise, která směrnici navrhla, si od nové regulace slibuje hlavně snížení počtu kuřáků mezi mladými lidmi.

Co přijde se směrnicí

V Unii tak budou zakázány cigarety s charakteristickými příchutěmi, které jsou podle Komise a zdravotníků pro děti a mládež lákavé. Výjimku budou mít výrobky s mentolovou příchutí, pro které bude zákaz platit až od roku 2020. Mentol se stal během vyjednávání jednou z hlavních sporných otázek, protože v řadě zemí, včetně Česka, je tato příchuť oblíbená.

Zdravotní varování budou nově pokrývat 65 % předních i zadních stran krabiček a budou doplněna varovnými obrázky.

„Výrazná varování budou sloužit jako účinná připomínka vážných zdravotních dopadů, které kouření přináší. Lidem to pomůže rozhodovat se informovaně,“ prohlásil evropský komisař pro zdraví Tonio Borg.      

Nová opatření se celkem přirozeně nezamlouvají výrobcům tabáku. Ti tvrdí, že Komise při přípravě směrnice nevycházela z vědecky potvrzených faktů a zpochybňují, že legislativa přinese žádané účinky. Naopak by prý mohla posílit nelegální obchod.

Problematické e-cigarety

Pokud jde o elektronické cigarety, pravidla pro jejich regulaci by nakonec mohla být v určitém smyslu pružná.

Jeden z problémů spočíval v obsahu nikotinu, který tyto výrobky obsahují. Členské státy žádaly, aby se všechny e-cigarety s obsahem nikotinu nad 3 mg/ml prodávaly jako léčivé přípravky. Dostupné by tak byly pouze v lékárnách. To ale odmítali europoslanci, podle kterých mají být elektronické cigarety široce dostupné.

Ve výsledku budou za léčivé přípravky považovány pouze výrobky s obsahem nikotinu nad 20 mg/ml. Řada e-cigaret se tak bude dál prodávat mimo lékárny. Jednotlivé členské země ale budou moci rozhodnout o přísnější regulaci právě podle pravidel pro léčivé přípravky.

Vyměnitelné náplně

Boj se rozhořel také nad vyměnitelnými náplněmi e-cigaret. Řada členských zemí je chtěla zakázat. Obávaly se totiž, že by se tak ke kuřákům mohly dostávat příliš vysoké dávky nikotinu. A také že je možné vyměnitelné náplně využívat ke kouření tvrdších drog, uvedl server European Voice.

Nakonec se má situace tak: pokud vyměnitelné náplně kvůli bezpečnosti zakážou více než tři členské země, Evropská komise bude moci uvalit celoevropský zákaz. Parlament ani státy by to už nemusely potvrzovat.

Náplně by navíc měly obsahovat maximálně 2 ml tekutiny, a tedy 40 mg nikotinu. To se rovná přibližně dvěma krabičkám cigaret.   

Konečně regulace

Regulace e-cigaret vzbudila mezi jejich výrobci a fanoušky bouřlivé reakce. V Evropském parlamentu se za jejich „obranu“ postavili především někteří britští europoslanci.

Podle stínového zpravodaje Evropské konzervativní a reformní skupiny Martina Callanana kvůli směrnici řada e-cigaret z trhu zmizí, a to je prý špatně. „Spousta kuřáků začíná na silnějších e-cigaretách a postupně snižuje přísun nikotinu. Pokud budou silné elektronické cigarety hůře dostupné, lidé budou zůstávat u tabáku,“ píše ve svém prohlášení.

Jiní ale výsledek jednání spíše vítají. Podle švédského europoslance za Zelené Carla Schlytera je důležité, že e-cigarety budou konečně podléhat nějaké regulaci.

„Členské země si budou moci vybrat, jestli budou e-cigarety regulovat jako léčivé přípravky nebo podle tabákové směrnice. Obojí by mělo zajistit, že elektronické cigarety budou skutečně lidem pomáhat přestat s kouřením, ale nebudou ke kouření přivádět nové uživatele,“ prohlásil.