O krok blíž dražším emisím. Europoslanci chtějí brzké spuštění reformy trhu s uhlíkem

zdroj: Pixabay.com; autor: PublicDomainPictures

Už od poloviny roku 2018 by mohly přebytečné emisní povolenky v EU směřovat do speciální rezervy. Díky tomu se má zvýšit jejich hodnota. Odhlasoval to dnes výbor v Evropském parlamentu. Čeká se ale ještě na schválení všemi europoslanci a na jednání se členskými státy.

Výbor pro životní prostředí (ENVI) dnes v Evropském parlamentu odhlasoval reformu systému emisního obchodování (EU ETS). Jejím základem bude vytvoření takzvané rezervy tržní stability, do které se budou ukládat přebytečné emisní povolenky.  

Hodnota povolenek by díky tomu měla vzrůst. Na to reforma cílí, protože v současné době nízká cena uhlíku nemotivuje firmy k investicím do čistých výrobních technologií.

Europoslanci v ENVI se postavili za to, aby rezerva začala fungovat 31. prosince 2018, de facto tedy na začátku roku 2019. Evropská komise původně navrhla, aby to bylo až od roku 2021, kdy v ETS začíná nové obchodovací období (více o dohadech nad datem spuštění rezervy si můžete přečíst zde).

Hlasovalo se také o tom, co udělat s 900 miliony povolenek, které se z trhu dočasně stahují v rámci takzvaného backloadingu a do aukcí by se měly vrátit až v letech 2019 a 2020. Výbor pro životní prostředí chce, aby namísto toho zamířily do nové rezervy.

300 milionů povolenek by se kromě toho mělo do roku 2025 vyčlenit na financování inovací v průmyslu.  

Jednání pokračují

„Dnešní hlasování ukázalo, že většina europoslanců v ENVI se chce aktivně podílet na posílení EU ETS. Ukázalo se také, že Parlament hledá rovnováhu mezi silným ETS a obavami průmyslu, která má strach z vysoké ceny uhlíku,“ komentuje to Marcus Ferdinand z analytického týmu Point Carbon agentury Thomson Reuters.

Výsledek hlasování ale podle něj ukazuje nedostatečnou shodu nad datem spuštění reformy. Ještě před zasedáním výboru se diskutovalo o tom, jestli má mechanismus začít pracovat už v létě 2018, nebo až na začátku roku 2019.

„Přijatou formulaci je možné interpretovat tak, že první povolenky by mohly do rezervy zamířit už v polovině roku 2018,“ vysvětluje Ferdinand.

„Dnešní výsledek umožní, aby trojstranná jednání mezi Parlamentem, Komisí a členskými státy začala brzy. Konečné rozhodnutí by mohlo padnout ještě v první polovině roku 2015,“ domnívá se analytičkaThomson Reuters Hæge Fjellheimová

Autor: Adéla Denková