O Jeruzalému se dohodněte s Izraelci, řekne dnes Abbásovi EU

EU Izrael Jeruzalém

Federica Mogheriniová ©European Union, 2018

Řešení izraelsko-palestinského konfliktu musí vzejít z dialogu obou stran, trvá na svém EU. Ministři zahraničí dnes budou jednat s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. V prosinci už se sešli s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Chystá se i schůzka s arabskými státy.

Pragmatické a realistické řešení otázky postavení Jeruzaléma může vzejít jen z přímých rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci, řekla dnes novinářům šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová.

Před jednáním s ministry zahraničí členských zemí Unie a později i předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem připomněla neměnný postoj EU, podle kterého má být Jeruzalém hlavním městem dvou států, tedy Izraele i budoucího palestinského státu.

Čtěte také: Jeruzalém má být hlavním městem Izraele i Palestiny, říká EU >>>>

„Je evidentní, že s Jeruzalémem je problém. A to bych řekla, že je velmi diplomatický eufemismus,“ poznamenala Mogheriniová při příchodu na jednání.

Americký prezident Donald Trump loni v prosinci Jeruzalém uznal za hlavní město Izraele a oznámil stěhování ambasády USA z Tel Avivu. Následné zhoršení vztahů s prakticky celým arabským světem ohrozilo už roky se vlekoucí mírový proces na Blízkém východě.

Právě o jeho „restartu“ dnes chtějí ministři zahraničí EU hovořit nejprve mezi sebou a pak u oběda také s Abbásem. „Budeme diskutovat o tom, jak může EU posílit svou práci na podpoře řešení (existence) dvou států,“ řekla při příchodu novinářům Mogheriniová.

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders připomněl, že zájem EU na takové podobě řešení už při své návštěvě v prosinci slyšel v Bruselu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Podobný vzkaz jako jemu prý nyní EU předá i Abbásovi.

Mogheriniová: Je evidentní, že s Jeruzalémem je problém. A to bych řekla, že je velmi diplomatický eufemismus.

Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius zdůraznil, že do řešení problémů na Blízkém východě musí být zapojeny i USA. „Víme, že situace je jiná než dříve, ale Spojené státy musí zůstat na palubě a doufám, že tomu tak bude i v budoucnosti,“ podotkl.

Mogheriniová ocenila, že se nedávno sešli zástupci takzvaného kvartetu, tedy EU, USA, Ruska a OSN, aby o dění okolo Izraele a Palestiny diskutovali. Unie podle ní také hovoří se zeměmi, jako je Saúdská Arábie, Egypt a Jordánsko a také s Ligou arabských států (LAS). Připravováno je podle ní pozvání zástupců právě LAS na únorové jednání ministrů zahraničí EU.

Dalším tématem dnešní ministerské schůzky je vývoj v Libyi, nejen z hlediska migrace, ale především v souvislosti se snahou světového společenství najít cestu k ukončení tamní krizové situace.