Novým českým eurokomisařem bude Štefan Füle

Štefan Füle, ministr pro evropské záležitosti; zdroj: EurActiv.cz.

Česká republika konečně zná jméno svého eurokomisaře. Bude jím jím současný ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Na jeho jméně se na dnešním jednání shodla vláda.

„Dnešní nominace na eurokomisaře  je pro mě ctí. Jsem  velmi  rád,  že se po dlouhém a obtížném hledání kandidáta na českého zástupce v Evropské komisi  podařilo přece jen dosáhnout shody. Nesmírně si vážím  této důvěry i silného mandátu, jehož se mi tím dostalo, a budu-li ve své funkci potvrzen, budu k ní přistupovat s maximální zodpovědností,“ reagoval Štefan Füle v tiskovém prohlášení.

Vláda vedená premiérem Janem Fischerem dnes (10. listopadu) rozhodla o jméně kandidáta na post českého eurokomisaře v Komisi José Manuela Barrosa. Skončily tak dlouhé dohady politických stran a spekulace médií o tom, kdo nakonec do Bruselu odjede. 

Premiér Fischer na dnešním brífinku po skončení jednání vlády uvedl, že již v létě apeloval na hlavní politické strany, aby našly shodu v otázce eurokomisaře. Pětice politických stran pak přišla se svými kandidáty: Občanští demokraté (ODS) navrhli někdejšího ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru, sociální demokraté (ČSSD) současného komisaře Vladimíra Špidlu, lidovci (KDU-ČSL) svého místopředsedu Pavla Svobodu, komunisté (KSČM) europoslance Vladimíra Remka a zelení ekonoma Jana Švejnara

O této pětici kandidátů doplněné o kandidáta premiéra Fischera, guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu (EurActiv 8.11.2009), jednala na svém včerejším zasedání vláda, která však nedospěla k žádnému definitivnímu rozhodnutí. Premiér Fischer proto posunul termín rozhodnutí na dnešní dopolední schůzi. Jak na brífinku po jejím skončení oznámil, vláda již diskutovala pouze o dvou kandidátech. Prvním byl současný český eurokomisař Vladimír Špidla, za kterým stála ČSSD a nově také Zelení, a druhým byl současný ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Nakonec je to právě on, kdo nominaci na nového evropského komisaře získá. Premiér Fischer dodal, že vláda se ještě musí na Füleově nominaci formálně usnést. Stane se tak v nejbližší době, aby mohla být nominace zítra odeslána do Bruselu. 

Na brífinku premiér Fischer čelil dotazům novinářů, které především zajímalo, co se stane s úřadem současného ministra pro evropské záležitosti, když bude jeho držitel poté, co vstoupí v platnost Lisabonská smlouva, působit v Bruselu. Fischer odvětil, že odpověď na tento dotaz by byla zatím předčasná.  

Novináře také zajímala údajná kandidatura samotného premiéra na post českého eurokomisaře, o které se psalo na konci minulého týdne. Fischer potvrdil, že onu nabídku skutečně obdržel a dokonce o ní „vážně uvažoval.“ Kdyby ji byl přijal, musely by se na tom shodnout hlavní politické strany, které by posléze jeho nominaci také oznámily. To se však kvůli úniku informace do českého tisku nestalo, a premiér proto svou kandidaturu odmítl. „Rozhodl jsem se po zralé úvaze preferovat stabilitu vlády, která se těší poměrně vysoké podpoře,“ prohlásil premiér Fischer a dodal, že jeho cílem je dovést zemi k parlamentním volbám.