Novým britským premiérem bude Boris Johnson. Někteří ministři reagují demisí

© Shutterstock

Británie má nového předsedu vlády. V boji o premiérské křeslo zvítězil favorizovaný konzervativní kandidát Boris Johnson. Svého protikandidáta, ministra zahraničních věcí, Jeremyho Hunta porazil bývalý starosta Londýna v poměru 66 % ku 33 % hlasů.

Boris Johnson v krátkém vítězném projevu poděkoval nyní již bývalé premiérce Therese Mayové „za mimořádnou službu straně a zemi“ a slíbil, že „vybuduje skvělou společnost“ a že se jeho vláda bude snažit o usmíření na dva tábory rozdělených Britů. „Víme, že to dokážeme,“ řekl.

Mantrou jeho kampaně bylo „dovést Británii k Brexitu, sjednotit zemi a porazit Jeremyho Corbyna.“ Což je podle jeho slov právě to, co se chystá v úřadu udělat. „Kampaň skončila, nyní začíná práce,“ dodal.

Navzdory jeho jasnému vítězství bude Johnson stejně jako předešlá premiérka Theresa Mayová čelit komplikovanému vládnutí. Konzervativní strana má totiž jen slabou většinu a je stejně jako Británie vnitřně rozdělená.

Nového premiéra uvede do úřadu královna Alžběta II. zítra, Mayová zároveň složí funkci.

Johnson chce brexit bez dohody navzdory odporu britského parlamentu

V Británii se schyluje k výměně vládních lídrů. Osud brexitu je však nejasný. Favorit Johnson chce z Unie odejít za každou cenu na konci října. V tom mu ale brání britský parlament. S takovým scénářem nesouhlasí ani členské státy Unie.

Vítězství Johnsona doprovází série demisí

Johnson je známý prosazováním Brexitu za každou cenu, i kdyby to mělo znamenat odchod země z Unie bez dohody. Během kampaně se nechal slyšet, že každý člen jeho kabinetu se bude muset „smířit“ s možností tvrdého brexitu.

V reakci na jeho přístup někteří z britských ministrů podali demisi. V úterý ráno rezignovala na svůj post ministryně školství Anne Miltonová, která vyjádřila „velké obavy“ z Johnsonova vládnutí. „Jsem přesvědčená o tom, že by měl parlament nadále hrát klíčovou roli ve schvalování dohody a že musíme z EU odejít zodpovědně,“ dodala.

Bývalý kandidát na premiéra Rory Stewart se připojil k ministru financí Philipovi Hammondovi a ministru spravedlnosti Davidu Gaukeovi, kteří Johnsonovi oznámili, že raději rezignují, než aby byli součástí jeho kabinetu. Podle serveru Politico.eu odcházejí také Johnsonův kritik a náměstek ministra zahraničí Alan Duncan a ministryně pro digitalizaci Margot Jamesová.

Nový premiér se v souvislosti s rezignací některých konzervativních politiků stává před hlasováním o důvěře, které by mělo přijít v příštích měsících, zranitelným. Což zvyšuje pravděpodobnost konání předčasných voleb. 

Mayová premiérovi slíbila podporu

Končící britská premiérka Mayová na twitteru uvedla, že konzervativní vláda musí společně usilovat o brexit a udržet labouristického lídra Jeremyho Corbyna mimo vládu. V reakci na Johnsonovo zvolení ještě dodala, že jako řádová poslankyně bude nového premiéra plně podporovat.

Johnsonovi po oznámení jeho vítězství gratuloval i francouzský prezident Emmanuel Macron, ten se podle prohlášení Elysejského paláce na spolupráci s Johnsonem těší a bude s ním v nadcházejících dnech hovořit například o Íránu a brexitu. Novému premiérovi také gratuloval americký prezident Donald Trump, který na twitteru uvedl, že podle něj bude Boris Johnson skvělým premiérem. Šéfka příští Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že doufá v dobrý pracovní vztah s novým britským premiérem. Připustila ale, že před nimi stojí výzvy.

Corbyn nastupujícího předsedu vlády naopak kritizoval za „slibování daňových úlev pro nejbohatší“ a za „prosazování škodlivého brexitu bez dohody“. Podle opozičního vůdce nemá Johnson podporu Británie, neboť o jeho nástupu do premiérské funkce rozhodli pouze členové Konzervativní strany. „Lidé v naší zemi by měli o tom, kdo se stane premiérem, rozhodnout v parlamentních volbách,“ dodal.

Před brexitem bez dohody varoval také první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, podle kterého by tento scénář byl „tragédií“ pro Británii i pro Evropskou unii. Zopakoval však, že unie nehodlá ustupovat od stávající brexitové dohody. Ta třikrát neprošla dolní komorou britského parlamentu, a Johnson ji proto chce zásadně změnit, což ale zbytek EU odmítá.