Nový sankční režim umožní Unii trestat porušování lidských práv jednodušeji

Německý ministr zahraničí Heiko Maas © EPA

Státy Evropské unie mohou ode dneška snáze postihovat porušování lidských práv po celém světě. Ministři zahraničí na jednání v Bruselu schválili vznik nového sankčního režimu, který umožní Unii zmrazit majetek či zakázat vstup na své území lidem odpovědným za prohřešky proti lidským právům. Podle diplomatů by mohl být systém brzy využit například pro oblast Blízkého východu či východní Asie, kde až dosud unijní země marně hledaly shodu na přijetí sankcí.

Evropský blok musel až do současnosti složitě schvalovat zvláštní sankční rámec pro každou zemi, v níž shledá nějaké porušení lidských práv. Nový režim, který bývá přirovnáván k takzvanému Magnitského zákonu uplatňovanému Spojenými státy, má umožnit jednodušší a rychlejší potrestání jedinců či soukromých nebo státních subjektů v jakékoli zemi.

Lidé odpovědní za mučení či další porušování lidských práv by „neměli mít možnost jezdit do Evropy nakupovat“, řekl před dnešním jednáním německý ministr zahraničí Heiko Maas, jehož země unijním schůzkám předsedá.

Nový sankční režim se bude vztahovat zejména na vážné prohřešky vůči lidským právům, mezi jinými na genocidu, mučení, mimosoudní popravy, svévolná uvěznění či omezení svobody shromažďování. Vedle zmíněných trestů může také EU zakázat svým obyvatelům či firmám spolupráci s potrestanými subjekty.

Diplomaté nejčastěji hovoří o tom, že by se mezi prvními mohly sankce vztahovat na země z východní Asie či Blízkého východu. EU se například kvůli složitosti dosavadních pravidel vyžadujících přijetí sankčního rámce vůči konkrétním státům nedokázala shodnout na přijetí postihů za brutální vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Podle diplomatů bude možné využít nový systém například i k trestům za porušování práv lidí protestujících v Hongkongu.

Nový mechanismus má také usnadnit koordinaci postihů EU a USA, které již od roku 2012 využívají zmíněný zákon pojmenovaný po ruském právníku kritickému ke Kremlu, který v roce 2009 zemřel ve vězení.

EU chce být lídrem v ochraně lidských práv. Bude usilovat o globální zákaz trestu smrti

Jaké jsou unijní priority na poli lidských práv? Vymýcení trestu smrti, ochrana lidských práv tváří tvář současným environmentálním a digitálním výzvám a efektivnější reakce díky hlasování kvalifikovanou většinou.