Konec Safe Harboru: EU a USA se dohodly na přísnějším předávání osobních dat

zdroj: Evropská komise

České eurokomisařce Věře Jourové se dnes podařilo dojednat nový systém předávání osobních údajů mezi EU a USA v obchodních vztazích s názvem Privacy Shield, který má nahradit dohodu Safe Harbor z roku 2000. Osobní data Evropanů by tak měla být předávána do USA za jasně stanovených podmínek s novými omezeními a za přísnějšího dohledu. Stížnosti Evropanů na zneužití dat bude nově vyřizovat americký ombudsman.

Do konce ledna měla česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová čas na uzavření dohody se Spojenými státy o nové podobě takzvaného bezpečného přístavu (Safe Harbor) z roku 2000, který stanovuje pravidla pro předávání osobních údajů z EU firmám v USA. Do tohoto programu se v minulosti přihlásily více než 4000 společností, které se tak zavázaly zásady bezpečného přístavu dodržovat.

Ansip: „Naši lidé si mohou být jisti, že jsou jejich data plně chráněna.“

Dnes Komise přichází s novým systémem s názvem Privacy Shield (v překladu „ochranný štít pro soukromí“), ze kterého americkým firmám vyplývají mnohem přísnější povinnosti při nakládání s osobními daty Evropanů. Zároveň má zaručit, že budou tyto povinnosti sledovány a vynucovány důsledněji, než tomu bylo v rámci Safe Harboru.

Jak dnes uvedla Jourová, přístup amerických úřadů k datům za účelem zajištění národní bezpečnosti tak bude poprvé v historii podléhat jasným omezením, zárukám a kontrolním mechanismům. Plošné sledování Evropanů americkými úřady by nemělo být možné už za tři měsíce, kdy má nový systém vstoupit v platnost.

Jourová: „Vytvořit pevný most mezi dvěma právními systémy, které se v mnohém liší, není jednoduchý úkol.“

„Naši lidé si mohou být jisti, že jsou jejich data plně chráněna a naše firmy, především ty nejmenší, mají právní jistotu, kterou potřebují k rozvoji svých aktivit na druhé straně Atlantiku,“ řekl k uzavření dohody místopředseda Komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip.

Jednání nebylo snadné

Ještě dnes odpoledne přitom nebylo jisté, zda se dohodu podaří uzavřít. „Jsme blízko, ale je zapotřebí další úsilí,“ řekla včera večer Jourová poslancům Evropského parlamentu z Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), které byla informovat o průběhu složitých jednání.

„Vytvořit pevný most mezi dvěma právními systémy, které se v mnohém liší, není jednoduchý úkol,“ přiznala včera Jourová. Ochrana osobních údajů je totiž v EU na vyšší úrovni než v USA. Americké úřady a bezpečnostní agentury tak mají mnohem volnější ruku, pokud chtějí získat informace od firem shromažďujících údaje o internetových uživatelích.

Jak zabránit další žalobě?

Ultimátum 31. ledna bylo stanoveno pracovní skupinou (Working Party 29), složené ze zástupců národních úřadů na ochranu osobních údajů zemí EU, představitelů Komise a zástupce eurokomisaře pro ochranu osobních údajů, poté, co rozsudek Evropského soudního dvora z října minulého roku dosavadní dohodu Safe Harbor zneplatnil.

Soud dal tehdy za pravdu rakouskému absolventovi práv Maximilianu Schremsovi, který si stěžoval na předávání osobních údajů o uživatelích sociální sítě Facebook americkým bezpečnostním úřadům. Jak se totiž ukázalo po aféře Edwarda Snowdena v roce 2013, úřady získávaly od poskytovatelů internetových služeb informace o uživatelích, a tím bylo umožněno jejich masové sledování.

Rozsudek Schremsova případu následně evropským vyjednavačům sloužil jako vzor pro přípravu nové podoby bezpečného přístavu. „Potřebujeme uspořádání, které bude podstatně odlišné od starého Safe Harboru, který byl zneplatněn,“ uvedla včera eurokomisařka. Zcela nové uspořádání vztahů mezi EU a USA by tak mělo být schopné podobným žalobám čelit. „To je důležité jak z hlediska zajištění ochrany lidských práv, tak právní jistoty pro byznys,“ dodala.

Jak včera Jourová sdělila europoslancům, nová dohoda má například jmenovat nezávislého ombudsmana, který bude posuzovat stížnosti evropských občanů, pokud se jim nebude líbit, jak americké úřady s jejich údaji nakládají.

Někteří europoslanci však vyjádřili obavy nad tím, jak zajistit, aby americké úřady novou dohodu vůbec dodržovaly. Podle slov Jourové by pro krajní případy měla fungovat jakási doložka o pozastavení, kterou bude možné využít, pokud se USA nebudou nové dohody držet.

„Na základě poznatků poslanců Evropského parlamentu je zřejmé, že chtějí zabránit druhému Schremsovu případu za každou cenu,“ komentoval včerejší výroky europoslanců právník Wim Nauwelaerts z bruselské advokátní společnosti Hunton & William.

Autor: Eliška Kubátová s využitím EurActiv.com