Nový klub v europarlamentu? Salvini, Orbán a Morawiecki jednali o jeho vzniku

© European Union 2021

Vůdce krajně pravicové italské strany Liga Matteo Salvini dnes jednal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a šéfem polské vlády Mateuszem Morawieckým o vytvoření nového klubu v Evropském parlamentu. Ten by měl nést název Evropa budoucnosti, uvedla agentura ANSA. V samotné Lize, která podporuje proevropskou vládu Maria Draghiho, ale nepanuje na zahraniční orientaci strany jednoznačný názor.

Trojice stran začala jednat o vytvoření klubu letos v dubnu poté, co na začátku března Orbánova strana Fidesz opustila klub Evropské lidové strany. Maďarské straně hrozilo vyloučení z klubu. Fidesz a polská strana Právo a spravedlnost (PiS) vedou vlády, které jsou v konfliktu s Bruselem v otázce právního státu.

Liga a PiS jsou v současnosti členy dvou rozdílných klubů. Liga je jednou z hlavních sil seskupení Identita a demokracie (ID), kde sedí i čeští europoslanci z SPD či členové francouzského Národního sdružení političky Marine Le Penové. PiS je součástí klubu Evropských konzervativců a reformistů (ECR), ke kterému se hlásí i europoslanci z české ODS. Tomuto evropskému seskupení navíc předsedá italská strana Bratři Itálie, která patří k nejbližším spojencům Ligy v italské politice.

Trojice politiků během jednání zdůraznila význam vytvoření nové evropské politické síly. Podle nich jsou miliony obyvatel Evropské unie bez politického zastoupení.

Podcast: Jak se promění síly v europarlamentu po rozchodu maďarské strany Fidesz a lidovců?

Maďarská vládní strana Fidesz opustila Evropskou lidovou stranu i lidoveckou frakci v Evropském parlamentu. Očekávaný rozchod může mít na evropský dům legislativců výrazné dopady. Jak se může odchod strany z lidovecké frakce podepsat na rozložení sil v Evropském parlamentu?

Liga je rozdělená

Spory o zahraniční orientaci ovšem trpí podle italského tisku samotná Liga. Strana podporuje výrazně proevropskou vládu, kterou vede bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. „Matteo (Salvini) se musí jasně rozhodnout,“ řekl šéf vládní delegace Ligy a ministr hospodářského rozvoje Giancarlo Giorgetti. Podle něj by se měla strana přesunout jinam na politickém spektru v EU, a to blíže k Evropské lidové straně, která nezpochybňuje stávající proces evropské integrace.

Spor by mohla vyřešit programová konference, kterou chce Salvini svolat do konce roku. Při minulých volbách v roce 2018, kdy Liga získala rekordních 17 procent hlasů, strana vsadila na rétoriku kritickou vůči EU i setrvání Itálie v evropské měnové unii. V posledních průzkumech strana tratí, a to podle politologů kvůli účasti ve vládě. Body získávají Bratři Itálie, kteří jsou v opozici.

Orbánův Fidesz hledá v Bruselu nové spojence. Tusk varuje před proputinovským blokem

Maďarský premiér Viktor Orbán míchá politickými kartami celé Evropy. Po odchodu z Evropské lidové strany hledá jeho strana Fidesz nové spojence napříč hranicemi. Pokud se jí podaří najít šest partnerů, může založit zcela novou politickou frakci v Evropském parlamentu.