Nový britský komisař bude mít na starosti bezpečnost a boj proti terorismu

@European Union, 2016

Britský eurokomisař Julian King bude mít na starosti bezpečnosti unii, do které spadá například boj s terorismem, radikalizací nebo kybernetickým zločinem. Bývalý diplomat nahradí Jonathana Hilla, který na funkci eurokomisaře rezignoval v reakci na výsledky referenda o brexitu. Hill měl v Evropské komisi na starosti finanční stabilitu, služby a kapitálovou unii.

O vytvoření nového portfolia v Evropské komisi informoval její šéf Jean-Claude Juncker. Velkou Británii bude v Komisi zastupovat bývalý diplomat Julian King, který bude mít na starosti vznik bezpečnostní unie. Jeho úkolem bude tak posílit boj proti terorismu, organizovanému zločinu a kyberzločinu.

Evropská komise za tímto účelem představila letos na jaře Evropský program pro bezpečnost na období let 2015–2020, který má podporovat spolupráci členských států při řešení bezpečnostních hrozeb. King bude zodpovědný za jeho implementaci.

Klima neprošlo

Evropská komise uvedla, že portfolio bylo Julianu Kingovi uděleno na základě výsledků pohovoru, který spolu s Junckerem vedli 11. července, a má odrážet nejen priority post-brexitové Komise, ale i praktické zkušenosti Brita. Ten v minulosti pracoval na britském ministerstvu zahraničí a působil například jako velvyslanec ve Francii nebo v Irsku.

Juliana Kinga si jako příštího britského eurokomisaře vybral dnes již bývalý premiér David Cameron. Podle bruselského serveru Politico si Cameron přál, aby jeho kandidát získal environmentální agendu. To se ukázalo být jako politicky neprůchozí.

Úřad nové britské premiérky Theresy Mayové rozhodnutí oficiálně uvítal. „Bezpečnost je pro všechny členské státy EU životně důležitá. Spolupráce napříč Unií pomůže čelit hrozbám, kterým jsme vystaveni,“ uvedla její tisková mluvčí.

Výběr portfolia konzultoval předseda Komise Juncker s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem.

Předchůdcem Juliana Kinga v úřadu britského komisaře byl Jonathan Hill, který se v rámci Komise staral o finanční stabilitu, služby a kapitálovou unii. Rezignoval poté, co byly ohlášeny výsledky referenda o vystoupení Velké Británie z EU.

S využitím EurActiv.sk.