Novou předsedkyní Evropského parlamentu je Roberta Metsolaová

Roberta Metsoalová © European Parliament, 2022

Maltská lidovecká poslankyně Roberta Metsolaová, kandidátka nejsilnější lidovecká frakce, byla dnes zvolena novou předsedkyní Evropského parlamentu. Získala 458 hlasů z celkem 690 odevzdaných. Ve svém úvodním projevu připomněla odkaz Václava Havla.

Švédská zelená poslankyně Alice Bahová Kuhnkeová získala 101 hlasů a španělská kandidátka krajní levice Sira Regová 57 hlasů. Celkem 74 odevzdaných hlasů bylo neplatných. Polský konzervativec Kosma Zlotowski svou kandidaturu na poslední chvíli stáhnul.

Metsolaová ve své prvním projevu v nové funkci připomněla svého předchůdce Davida Sassoliho, který zemřel minulý týden, a jeho přínos pro evropské instituce i demokracii. Mluvila o významu boje s klimatickými změnami a jeho neoddělitelnosti od hospodářství, o roli mládeže v dalším rozvoji Evropy nebo o roli žen nejen v politice. Vyjádřila také soustrast rodinám zavražděných novinářů Jána Kuciaka a Daphné Caruanaové Galiziaové, kteří podle ní bojovali za pravdu.

„Gratuluji Robertě ke zvolení předsedkyní Evropského parlamentu. Znám ji osobně a vím, že je to zkušená, racionálně uvažující a pragmatická žena, která dokáže vést a hledat potřebné kompromisy. V této době takového lídra potřebujeme. Těším se na spolupráci,“ komentovala volbu europoslankyně Martina Dlabajová (za ANO, Renew).

Ještě předvolbou vyjádřil Metsoalové podporu i Stanislav Polčák (STAN, EPP). „Vynikající právnička, aktivní politička. Žena, který ani při složitých jednáních neztrácí úsměv,“ charakterizoval novou předsedkyni EP český europoslanec. 

Po volbě předsedy bude následovat volba 14 místopředsedů, hlasování kvůli pandemii covidu-19 probíhá poprvé na dálku. Své funkce místopředsedů budou mimo jiné obhajovat dva čeští zástupci. Ditu Charanzovou zvolenou za ANO navrhuje liberální frakce a pirátského místopředsedu Marcela Kolaju frakce zelených.

Charanzová i Kolaja míří za obhajobou postů ve vedení EP. Pro ČR je to poprvé

Europoslanci se ještě nevzpamatovali ze smrti svého předsedy Davida Sassoliho a už je čekají velké změny, volí si totiž nové vedení. Česká republika má v předsednictvu europarlamentu silné zastoupení, a zřejmě to bude platit i nadále.