Novou generální tajemnicí Komise se dnes stala Lotyška Juhansoneová

[© European Union, 2020]

Evropská komise dnes svou novou generální tajemnicí jmenovala Lotyšku Ilze Juhansoneovou. Bývalá velvyslankyně pobaltské země při EU bude nejvyšší úřednický post v unijní exekutivě vykonávat poté, co v něm loni v létě prozatímně nahradila vlivného Němce Martina Selmayra.

Juhansoneová se z velvyslanecké funkce přesunula do Komise v roce 2015, tedy relativně nedávno. V konkurenci dvojice zkušených šéfů generálních ředitelství EK byly proto v Bruselu její šance na úspěch považovány spíše za malé.

Lotyška však v konkurzu porazila Francouze Jeana-Erika Paqueta, vedoucího generálního ředitelství EK pro výzkum a inovace, i Španěla Daniela Calleja Crespa, generálního ředitele pro životní prostředí.

https://twitter.com/VDombrovskis/status/1217060006291550209

„Od mého příchodu loni v létě Ilze Juhansoneová ukazuje bohaté znalosti a kompetentnost. Se svými širokými zkušenostmi v Komisi, vůdčími a manažerskými schopnostmi, stejně jako vynikajícími kontakty na členské země a další evropské instituce bude klíčovou postavou při naplňování našich cílů,“ uvedla dnes šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová.

The Capitals: Francie pokukuje po postu generálního tajemníka Komise

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

Balanc mezi generálním tajemník a místopředsedy Komise

Post generálního tajemníka dohlížejícího na práci několika desítek tisíc zaměstnanců Komise byl v době Selmayrova působení, tedy za Komise Jeana-Claudea Junckera, považován za klíčovou pozici. Německý úředník měl totiž v mnoha ohledech rozhodující vliv, mnohdy i na úkor místopředsedů Komise.

Von der Leyenová však po svém nástupu do funkce posílila pravomoci výkonných místopředsedů, kteří mohou nyní více než v předešlém funkčním období přímo ovlivňovat práci unijní exekutivy.

Kauza Selmayr opět na stole, Komise podle ombudsmanky pochybila

Od letošního jara se v Bruselu řeší kontroverzní jmenování Martina Selmayra do pozice generálního sekretáře Komise. Ombudsmanka Emily O’Reillyová dnes zveřejnila závěry svého vyšetřování a do budoucna EK doporučuje změnu procedur.