Nová pravidla pro vysílání pracovníků mohou být pro firmy likvidační

zdroj: ShutterStock.com/Rawpixel.com

Směrnice, která by měla podle Evropské komise lidem vyslaným za prací do zahraničí zaručit stejnou odměnu, jakou pobírají domácí pracovníci, nepřinese větší spravedlnost, ale naopak se může podepsat na konkurenceschopnosti firem z ekonomicky slabších zemí. Podle české europoslankyně Martiny Dlabajové, která spolu s dalšími kolegy v Evropském parlamentu nová pravidla kritizovala, se to může týkat i České republiky. Proti návrhu se staví i čeští zaměstnavatelé.

Přísnější pravidla pro dočasné vysílání pracovníků do zahraničí, která včera ve Štrasburku představila Evropská komise, se nelíbí některým europoslancům. Podle české zástupkyně v Evropském parlamentu Martiny Dlabajové (ALDE), která zasedá ve Výboru pro zaměstnanost a sociální věci, nepřinesou větší spravedlnost na evropském pracovním trhu, kterou si od nich Komise slibuje, ale naopak jejich dopady silně pocítí firmy z ekonomicky slabších zemí v EU. K nim poslankyně řadí i Českou republiku.

Propouštění na obzoru?

S čím tedy Komise přišla? Nová směrnice ukládá podnikům vysílajícím své zaměstnance za prací do zahraničí (na časově omezenou dobu), aby jim vyplácely plat srovnatelný s výší odměny, kterou za stejnou práci dostávají tamní pracovníci. Kromě vyplácení minimální mzdy jim budou muset hradit i veškeré případné příplatky či příspěvky, na které mají nárok místní pracovníci.

Lepší platové podmínky, nebo naopak propouštění?

Po změně pravidel dlouhodobě volaly západoevropské země v čele s Francií, Německem a Belgií, které mají vyšší minimální mzdu než například státy střední a východní Evropy. Podle informací Eurostatu průměrná hodinová mzda v Belgii dosahuje 39 eur, zatímco v Bulharsku 3,80 eur nebo 8,40 eur v Polsku.

„Obávám se, že navrhované opatření nepřinese lepší platové podmínky pro zaměstnance vysílané do zahraničí, ale naopak jejich propouštění,“ myslí si europoslankyně Dlabajová, která je přesvědčena, že pokud bude směrnice schválena, vystaví na vnitřním trhu EU bariéry a povede ke sporům mezi členskými státy.

Komise se podle ní dopustila velké chyby v tom, když v návrhu nezohlednila reálný stav ekonomiky v jednotlivých členských státech, a to včetně rozdílných úrovní platů.

Raději zlepšeme situaci vysílaných pracovníků

Pracovníci jsou za prací v zahraničí nejčastěji vysíláni ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu a také v odvětvích služeb, jako je vzdělávání, zdravotnictví a sociální práce, či v případě služeb pro podniky (administrativa, odborné a finanční služby).

V období 2010-2014 se počet vyslaných pracovníků zvýšil o téměř 45 %. Podle informací Evropské komise bylo v roce 2014 do jiného členského státu vysláno přibližně 1,9 milionu evropských pracovníků.

Opatření se nelíbí ani českým zaměstnavatelům. „Návrh znovu a nadlouho rozdělí Evropu, zvýší náklady a právní nejistotu vysílajícím podnikům, naruší vnitřní trh, omezí poskytování služeb přes hranice, a podkope zdravou hospodářskou soutěž. A to všechno pro 1,9 milionu pracovníků ročně,“ kritizovala nová pravidla Vladimíra Drbalová ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Čeští zaměstnavatelé se proti revizi směrnice postavili již v únoru letošního roku, když se spolu s partnery z Irska, Litvy, Lotyšska, Malty, Portugalska a Slovenska připojili k iniciativě polského Lewiatanu a poslali dopis evropské komisařce pro zaměstnanost, sociální věci, dovednosti a pracovní mobilitu Marianne Thyssenové, místopředsedovi Komise odpovědnému za euro a sociální dialog Valdisu Dombrovskisovi a komisařce pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky Elżbietě Bieńkowské.

V dopise navrhli, aby se Komise raději zaměřila „na plnou implementaci tzv. vynucovací směrnice (Enforcement Directive), která by podstatně zlepšila situaci vysílaných pracovníků, aniž by tím vznikly další překážky pro podniky poskytující služby v zahraničí.“

Návrh směrnice o vysílání pracovníků je součástí většího legislativního balíčku, který se zaměřuje na řešení aktuálních otázek spojených s mobilitou pracovníků v EU (tzv. balíček mobility) a jehož předložení Evropská komise slíbila ve svém pracovním programu na rok 2016.

Nová pravidla, která Komise včera představila odděleně, přináší změny také v oblasti týkající se zaměstnanců agentur práce a v případě dlouhodobého vysílání pracovníků.