Nová Komise má své mouchy. Europoslanci si posvítí zejména na Rumunku nebo Poláka

© European Union, 2019

Tým pod vedení Ursuly von der Leyenové čeká v následujících týdnech těžká zkouška. Všichni kandidáti na evropské komisaře budou muset absolvovat slyšení ve výborech Evropského parlamentu. Europoslanci se jich během tříhodinového „grilování“ mohou zeptat téměř na cokoli – od jejich plánů a vizí až po kostlivce ukryté ve skříních.

Přestože slyšení v Evropském parlamentu oficiálně začnou až 30. září, přípravy probíhají již nyní, a to na obou stranách. Zatímco europoslanci promýšlejí otázky, které ověří kompetentnost navržených komisařů, samotní kandidáti si připravují argumenty, s jejichž pomocí by mohli poslance přesvědčit o svých schopnostech.

Rozvrh jednotlivých slyšení ve výborech EP je k dispozici zde

Mezi kontroverzními kandidáty je Rumunka, Polák, ale i Francouzka

Podle poslanců z řad lidovců, ale i liberálů, se kterými hovořila redakce EURACTIV.cz, je zatím nejkontroverznější osobou rumunská kandidátka Rovana Plumbová, která by měla mít na starosti dopravní portfolio. Členka rumunské sociálně demokratické strany (PSD) je totiž údajně zapojena do nevyřešené korupční kauzy týkající se ostrova Belina. Poslancům z dopravního výboru tak bude muset dokázat svou nevinu.

Rumunka ale není jedinou spornou osobou z týmu Ursuly von der Leyenové. Poslanci napříč politickými stranami mají výhrady i vůči polskému kandidátovi na post komisaře pro zemědělství Januszi Wojciechowskému (Právo a spravedlnost). Nejenže je v současné době vyšetřován Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF), ale podle jednoho z českých poslanců jej lze považovat za slabého a nekompetentního. Kromě Wojciechowského si OLAF posvítil i na Francouzku Sylvii Goulardovou z hnutí En Marche, které připadlo velmi široké a vlivné portfolio vnitřního trhu a průmyslu.

Další kontroverze by mohl vzbudit maďarský kandidát Lasló Trócsányi (ve volbách do EP kandidoval za stranu Fidesz). Dříve totiž zastával post ministra spravedlnosti a právě během jeho mandátu přišla vláda se zákony, které se dostaly do rozporu s unijními smlouvami – ať už se jedná o legislativu namířenou proti Středoevropské univerzitě nebo proti neziskovým organizacím. Jak ale upozornil český poslanec, kontroverze by mohl vzbuzovat jakýkoli maďarský kandidát již jen z toho důvodu, že jej do Evropské komise vyslal Viktor Orbán.

Podle Jana Zahradila (ODS, ECR) by kontroverze mohl vzbudit i současný místopředseda Evropské komise Frans Timmermans (S&D), kterého do Komise opětovně vyslalo Nizozemsko. V následujícím období by měl zodpovídat za klimatickou agendu EU.

Infografika: Známe nové složení Evropské komise. Jourová bude místopředsedkyní

Nově zvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představila 10. září 2019 složení týmu komisařů. Pokud je schválí Evropský parlament, dne 1. listopadu se kolegium chopí úřadu.

Jourová má renomé

Mezi českými europoslanci panuje shoda na tom, že česká kandidátka Věra Jourová je na post evropské komisařky tou správnou osobu. Až na jednu výjimku.

„Není normální, aby komisařka úzce spojená s osobou premiéra, který je podezřelý ze střetu zájmu a vlastní značnou část mediálního trhu, měla koordinovat dohled nad dodržováním zásad právního státu a pluralitu médií,“ řekl redakci EURACTIV.cz místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja s tím, že takový kandidát by mu vadil, ať už by se jednalo o zástupce kterékoli země EU.

Piráti na druhou stranu přiznali, že jejich odpor vůči Jourové či dalším kandidátům nemusí nutně vyústit v jejich nesouhlas s celou Komisí při hlasování pléna Evropského parlamentu. Chtějí totiž dát každému kandidátovi „šanci na obhajobu“.

Za Jourovou navíc pevně stojí i von der Leyenová, která opakovaně uvedla, že česká komisařka odvedla v dosluhující Komisi vynikající práci. Nově zvolená předsedkyně Komise nemá údajně pochyby o žádném z členů jejího týmu, nicméně teď mají hlavní slovo europoslanci.

Von der Leyenová: Jourová odvedla v končící Komisi excelentní práci

Evropský parlament dnes rozhodl o časovém harmonogramu jednotlivých kol „grilovaní“, kterým budou podstupovat kandidáti na budoucí komisaře od konce září do 8. října. Česká zástupkyně Věra Jourová by před europoslance měla předstoupit předposlední den.

25 otázek, 3 hodiny

Ještě před samotnými slyšeními kandidáti předkládají poslancům prohlášení o finančních zájmech, aby potvrdili, že jako evropští komisaři nebudou čelit střetu zájmů. Pokud je vše v pořádku, kandidát „postupuje“ do další fáze spočívající v zodpovězení písemných otázek. Následují otázky ústní, které obdrží během veřejného slyšení před příslušným výborem Evropského parlamentu.

Samotné slyšení trvá tři hodiny a začíná patnáctiminutovým projevem kandidáta. Poslanci mu posléze položí 25 otázek, přičemž pokud má tázající poslanec doplňující otázku, může se zeptat hned v návaznosti na odpověď. Poslanci poté výstup každého kandidáta zhodnotí. Pokud se některý z nich bude jevit jako nevhodný, zvolená předsedkyně Komise mu může přidělit jiné portfolio, nebo jej po domluvě se členským státem vyměnit za jiného kandidáta.

Výsledný tým komisařů pak předstoupí před plenární zasedání Evropského parlamentu, které je naplánováno na 23. října. Aby se pak komisaři mohli chopit svého úřadu, musí jej plénum schválit většinou odevzdaných hlasů.