Německo je na cestě k velké koalici

schröder, merkel

Týden po německých volbách 18. září 2005, na stole neleží jiná koaliční varianta, než velká koalice křesťanských a sociálních demokratů.

Kancléř Gerhard Schröder na dotaz televizní stanice ARD na možnost velké koalice prohlásil: „Chci, aby tato koalice byla vytvořena. Udělám vše pro to, aby fungovala.“ Schröder ve volbách skončil na druhém místě s pouze jednoprocentním propadem za jeho konzervativní rivalkou Angelou Merkelovou.

Schröderovi sociální demokraté (SPD) nyní upřednostňují model, který obsahuje výměnu ve vedení vlády v polovině období. Již učinili několik ústupků vyjednávacímu týmu Merkelové tím, že proklamovali svou ochotu zůstat v čele vlády jen osmnáct měsíců místo čtyřletého volebního období. To by znamenalo, že by Merkelová mohla být v čele EU, když bude Německo za dva roky předsedající zemí v druhé polovině roku 2007.

Sociální demokraté také doufají, že změna před německým předsednictvím ujistí křesťanské demokraty (CDU/CSU), že Schröder nevyprovokuje fatální krizi koalice na konci jeho období.

Prominentní politici CDU se odmítli zabývat návrhem SPD s tím, že oni mají právo jmenovat příštího kancléře. „Musí být jasné, že kancléř bude z nejsilnějšího politického uskupení,“ řekl Volker Kauter, generální tajemník CDU. Když se televizní stanice ARD Schrödera zeptala na možnost jeho dostoupení, aby uvolnil cestu Merkelové, jeho odpověď byla vyhýbavá.

Současné rozhovory jsou spíše sondující. Formální vyjednávání začne po dodatečných volbách v Drážďanech 2. října 2005.