Německé volby skončily patem

schröder, merkel

Angela Merkelová i Gerhard Schröder se prohlásili za vítěze včerejších předčasných parlamentních voleb v Německu. Patový výsledek napovídá, že nejpravděpodobnější bude vytvoření velké koalice CDU a SPD.

Křesťansko-demokratická unie/Křesťansko-sociální unie (CDU/CSU) získala podle předběžných oficiálních výsledků 35% hlasů, asi o 10% méně, než předpokládaly průzkumy veřejného mínění. Sociální demokraté (SPD) získali 34%. Výsledek nedělních voleb je v poválečné historii Německa bezprecedentní.

Jak Angela Merkelová, tak Gerhard Schröder chtějí vládnout. Schröder Merkelové vzkázal, že velká koalice je možná za podmínky, že on zůstane kancléřem.

Velmi dobrého výsledku dosáhla liberální FDP, která získala podle odhadů důvěru 10%. To je nejlepší výsledek strany za posledních patnáct let. Zelení obdrželi 8% hlasů. Obě strany však pravděpodobně zůstanou v opozici. Dobrého výsledku dosáhla i postkomunistická Levicová strana (9%). Ta je jako koaliční partner nicméně nepřijatelná pro CDU/CSU i SPD.

Přestože se jako nejpravděpodobnější cesta ven z politického patu jeví velká koalice, vyjednávání bude zřejmě trvat několik týdnů, než obě strany vyčerpají všechny možnosti a nátlakové strategie.