Nizozemsko vyzvalo státy EU k třem minutám ticha

Nizozemské předsednictví poslední den minulého roku v konzultaci s návazným lucemburským předsednictvím vyzvalo státy EU, aby 5. ledna v poledne držely tři minuty ticha za oběti ničivé přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii.

Podmořské zemětřesení a následující vlny tsunami si předminulou neděli vyžádaly v oblasti Indického oceánu až 150.000 obětí. Postiženým zemím navíc hrozí šíření epidemií, které si podle odhadů OSN může vyžádat dalších 50.000 lidských životů. Miliony lidí se ocitly bez střechy nad hlavou a budou možná i několik měsíců odkázáni na potravinovou pomoc.

Nizozemská vláda vyzvala země Unie, aby uctily památku obětí katastrofy spuštěním vlajek na půl žerdi a vyhlášením tří minut ticha ve středu 5. ledna v poledne. Řada evropských zemí hlásí vysoké počty obětí a mnohdy i stovky až tisíce pohřešovaných. Katastrofa nejvíce zasáhla skandinávské země, jejichž obyvatelé ze severské zimy odjeli na Vánoce za sluníčkem. Česká republika má jednu potvrzenou oběť v Thajsku a 33 pohřešovaných v celé postižené oblasti. Tři české ženy zůstávají v thajských nemocnicích.