Nizozemsko ratifikovalo Lisabonskou smlouvu

Nizozemsko se stalo 21. první zemí, která v úterý 8. července ratifikovala Lisabonskou smlouvu. Po neúspěšném irském referendum je to třetí země Evropské unie, která novou Smlouvu schválila.

Bez většího překvapení v úterý 8. července 2008 nizozemský senát odsouhlasil Lisabonskou smlouvu, když ve prospěch Smlouvy hlasovalo 60 senátorů a proti bylo 15. Lisabonskou smlouvu odmítli zástupci krajně levicových stran.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso ratifikaci Smlouvy přivítal. „Chtěl bych nizozemské vládě a parlamentu poděkovat za jejich velkou podporu Smlouvě, která se projevila v dnešním hlasování,“ uvedl předseda Komise v tiskovém prohlášení. A dodal: „Věřím, že dnešní schválení Smlouvy představuje silný signál, jak důležité je, když jsou všechny členské země Evropské unie během ratifikačního procesu slyšet.“

Joseph Daul, poslanec Evropského parlamentu a předseda středopravé politické skupiny Evropská lidová strana – Evropští demokraté (EPP-ED) v EP, vyjádřil svoji vděčnost k Nizozemcům a straně nizozemského premiéra Jana P. Balkenendeho, Křesťansko demokratické výzvě (CDA), jejíž zástupci v Evropského parlamentu jsou sdruženi v EPP-ED.

„Je velice důležité pokračovat v ratifikačním procesu ve zbývajících členských zemích, které tak ještě neučinily. Lisabonská smlouva nabízí nezbytné nástroje, aby se Evropa stala silnější a dosáhla lepší budoucnosti pro všechny Evropany,“ prohlásil dále Daul.

Počet zemí, které ještě Lisabonskou smlouvu neratifikovaly, se zmenšuje. Spojené království a Kypr Smlouvu ratifikovaly krátce po neúspěšném irském referendu a Španělsko učinilo rozhodující krok, chybí pouze poslední stupeň ratifikace, který je jen formalitou. Problémy s ratifikací lze očekávat v České republice, v Polsku a také v Německu, kde prezident Horst Köhler oznámil, že ratifikaci nepodepíše, dokud ústavní soud nerozhodne, zda text Lisabonské smlouvy je v souladu s německým základním zákonem.

Švédská koaliční vláda 3. července oznámila, že zahájila proces ratifikace Lisabonské smlouvy v parlamentu. Ten by měl o Smlouvě hlasovat na podzim tohoto roku.