Nizozemsko pod tlakem: Má najít řešení migrační krize

nizozemský premiér Mark Rutte na návštěve Německa; zdroj: Shutterstock.com/Corepics VOF

1. ledna se rotačního předsednictví v Radě EU ujalo Nizozemsko. Na delší dobu tak bude podobu agendy EU udávat země, která stála již na počátku evropské integrace a díky svým zkušenostem a stabilním vládám ji lze považovat za ostříleného matadora bruselských jednání. Mezi největší výzvy, kterým bude nizozemské předsednictví čelit, patří migrační krize.

I kdyby sebevíc chtělo, Nizozemsko se musí připravit na to, že většinu agendy jeho předsednictví Radě EU, které začalo 1. ledna letošního roku, budou udávat aktuální palčivá témata. A nebude o ně nouze. Dá se totiž předpokládat, že i v příštích šesti měsících bude unijní úředníky nejvíce zaměstnávat migrační krize, boj proti terorismu či reforma EU, kterou iniciuje Velká Británie.

„Nizozemské předsednictví může být na delší dobu poslední, které může velká témata posunout kupředu."

„Velký počet krizí znamená, že rotační předsednictví je nuceno se systematicky věnovat aktuálním výzvám,“ řekl francouzskému EurActvu Charles de Marcilly z Nadace Roberta Schumanna v Paříži.

Zkušenosti a vliv

I přesto, že si řešení migrační krize jako jednu ze svých hlavních priorit stanovily všechny země z tzv. předsednického tria, tedy trojice států, které budou v příštím roce a půl řídit jednání Rady EU (Nizozemsko, Slovensko a Malta), tlak na Nizozemsko, aby dosáhlo konkrétních úspěchů, bude zdaleka největší.

Jednou ze zatím nedořešených otázek totiž představuje i přerozdělení uprchlíků z nejvíce postižených zemí mezi další státy EU na základě předem určených kvót. Návrh z dílny Evropské komise sice v září loňského roku jasnou většinou hlasů schválili ministři vnitra evropské osmadvacítky, avšak slovenská vláda premiéra Roberta Fica se rozhodla, že výsledek hlasování napadne u Soudního dvora EU.

Chcete znát základní pojmy k migraci? Klikněte SEM

„Nizozemské předsednictví může být na delší dobu poslední, které může velká témata posunout kupředu,“ myslí si de Marcilly. Ve prospěch Nizozemska hraje zejména, že země stála na počátku evropské integrace a Radě EU předsedá už podvanácté. Může tak čerpat ze svých zkušeností, a její politický vliv je i z tohoto důvodu prokazatelně vyšší než u dvojice zemí, které se předsednictví ujmou po něm.  „Slovensko má v otázce migrace otevřeně odlišný přístup a Malta patří k opravdu malým zemím,“ uvedl de Marcilly.

Podle českého europoslance Pavla Teličky Nizozemsku pomůže i to, že v jeho čele stojí silná a stabilní vláda premiéra Marka Rutteho.

Ochrana hranic a minischengen

Mezi konkrétními úkoly, které předsednické trio ve svém pracovním plánu v kolonce s označením migrace uložilo, najdeme například zlepšení fungování Společného evropského azylového systému, úpravy dublinského systému nebo lepší ochranu hranic EU včetně rozšíření Schengenu.

Jaká je historie migrace do EU? Podívejte se ZDE

To může být pro některé překvapivé, protože to bylo právě Nizozemsko, které v listopadu neoficiálně položilo na stůl návrh na vytvoření tzv. minischenegenu. Ten by zahrnoval omezený počet západoevropských zemí, které by se dohodly na znovu obnovení pasových kontrol na svých hranicích. Nizozemsko si od opatření slibovalo omezení příchodu migrantů a uprchlíků. S plánem ale nesouhlasí další země EU.

Autor: Lucie Bednárová s využitím EurActiv.com a EurActiv.fr