Nizozemsko komplikuje asociační dohodu EU s Ukrajinou

@European Union, 2016

Nizozemský parlament má v nejbližších dnech hlasovat o asociační dohodě mezi EU a Ukrajinou. Situace se však pro Ukrajinu nevyvíjí příliš dobře.

Referendum v Nizozemsku zamítlo asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou již v dubnu 2016. Rozhodnutí lidu mělo být doporučením pro nizozemský parlament, který má v nejbližších dnech o dohodě hlasovat.

Kvůli aktuální politické situaci je nizozemský premiér Mark Rutte ke schválení asociační dohody pesimistický. Potvrzuje sice zájem o stabilizaci Ukrajiny, jeho vláda však nemá v parlamentu většinu a schválení dohody je závislé na opozici.

Hrozba ruského vlivu na Ukrajině je pro Rutteho klíčová a podle vlastních slov ho nutí při vyjednávání „jít i do extrémů“.

„Chci se vyhnout tomu, aby nizozemské rozhodnut mělo negativní dopad na region,“ pronesl Rutte. Pravděpodobnost schválení asociační dohody je ale podle měj velmi nízká. Rutte byl při hledání přijatelné varianty pro EU i pro nizozemský parlament zatím neúspěšný.

Německý deník de Volkskrant informoval o tom, že Rutte navrhl pro vztah mezi Nizozemskem a Ukrajinou výjimku.

Ta spočívá ve zvláštní závazné deklaraci, podle které by asociační dohoda neměla vést k plnému členství Ukrajiny v Evropské unii. Dohoda by tedy nemohla vést k volnému pohybu osob mezi EU a Ukrajinou. Nizozemská armáda by také nemusela kooperovat s armádou Ukrajiny.

Sobotka stojí za přijetím Ukrajiny do EU

Podle nizozemského deníku měl Rutte o změnách asociační dohody hovořit při společné večeři na summitu EU s českým a chorvatským premiérem. Ti však navrhovaný postup zamítli.

„Mrzí mě postoj Nizozemska. Zatím nepřišlo s žádným konkrétním návrhem, jak řešit problém s ratifikací na jeho straně,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka na summitu EU v Bruselu. „Evropa nabídla Ukrajině možnost asociační dohody a měli bychom to dotáhnout do konce,“ dodal šéf české vlády.

Na konci listopadu se má v Bruselu uskutečnit summit EU a Ukrajiny. Prezident Ukrajiny Petro Porošenko přitom doufá, že se s evropskými lídry dohodne na bezvízovém styku.

Nesouhlas nizozemské veřejnosti s asociační dohodou podle Porošenka souvisí se sestřelením letadla MH17 na jižních hranicích Ukrajiny s Ruskem. Porošenko se tak vyjádřil při čtvrteční návštěvě Maastrichtu. Na palubě letadla MH17 bylo téměř 200 pasažérů nizozemské národnosti a Nizozemsko proto vedlo mezinárodní vyšetřovací tým. Jeho experti došli k závěru, že letadlo bylo sestřeleno ruskou střelou. Nizozemský premiér Mutte si ale nemyslí, že by za výsledky referenda stála právě tragédie letounu MH17.