Nizozemsko a Lucembursko jsou na seznamu daňových rájů, nikoli však na oficiálním

paradise papers

@ Shutterstock

Evropská unie chce bojovat s daňovými úniky, které se odehrávají ve vzdálených přímořských zemích, jako jsou Bermudy či Bahamy. Do daňových afér jsou však zapleteny i samotné evropské země včetně Nizozemska či Lucemburska.

Příští týden má Evropská komise vydat černou listinu daňových rájů. Reaguje tak na kauzy Panama Papers a Paradise Papers, které odhalují daňové úniky vlivných osobností a firem.

Nezisková organizace Oxfam však Komisi předběhla, když publikovala vlastní seznam zemí. Překvapivě na něj nezařadila pouze známé přímořské destinace jako například Bahamy či Bermudy, ale také čtyři členské země EU a čtyři země západního Balkánu.

Organizace tvrdí, že seznam vytvářela na základě kritérií, která si stanovila sama EU. Na rozdíl od ní však Oxfam nepodléhá politickým nátlakům a zaměřila se i na evropské země.

Oficiální černá listina by mohla být nakonec prázdná

Výsledkem je, že na seznamu daňových rájů se objevilo i Lucembursko, Nizozemsko, Malta a Irsko. Z dalších evropských zemí pak také Bosna a Hercegovina, Albánie, Makedonie a Černá Hora.

„Naše zpráva ukazuje, jak robustní by mohla být černá listina daňových rájů, kdyby EU objektivně uplatňovala svá vlastní kritéria,“ uvedla Aurore Chardonnetová z organizace Oxfam.

EU podle ní vytvářela seznam daňových rájů v tajnosti a umožnila řadě zemí, aby se z něj vymanily. Hrozí tedy, že její seznam bude téměř prázdný.

„Pokud je EU odhodlána k tomu, aby ukončila daňové skandály typu Paradise Papers, Panama Papers nebo Lux Leaks, tak objektivní a vyčerpávající seznam daňových rájů je důležitý krok,“ dodala Chardonnetová.

Na evropské daňové ráje dnes upozornili také tři investigativní novináři, kteří se zúčastnili posledního zasedání výboru pro vyšetřování kauzy Panama Papers. Zvláštní pozornost věnovali nejen Nizozemsku či Irsku, ale také územím jako je Jersey či ostrov Man, které patří pod britskou korunu.

Evropské země nejsou při danění spravedlivé

Země dostaly ohodnocení na základě třech kritérií. Prvním byla daňová transparentnost, druhým daňová spravedlnost a třetím účast státu na mezinárodních daňových fórech.

Nizozemsko, Lucembursko, Irsko a Malta propadly v oblasti daňové spravedlnosti. Podle organizace Oxfam totiž poskytují daňová zvýhodnění velkým korporacím.

Příkladem je daňová dohoda mezi Nizozemskem a řetězcem Starbucks, kterou se dokonce zabývala Evropská komise a uznala ji za neoprávněnou. Podobně nařkla i Lucembursko, a to za poskytování daňového zvýhodnění společnosti Fiat.

Lucembursko si vysloužilo nálepku daňového ráje již v roce 2014. Investigativní novináři tehdy zveřejnili tzv. LuxLeaks, dokumenty, podle kterých se do země uchýlilo až 340 nadnárodních korporací, aby si tím snížily daňovou výměru.

Po odhalení LuxLeaks se navíc ukázalo, že Lucembursko uzavřelo se společnostmi dohody v době, kdy byl premiérem země Jean-Claude Juncker. Současný předseda Evropská komise za to sice převzal politickou odpovědnost, na druhou stranu ale tvrdil, že dohody s korporacemi byly legální.