Nespokojenost států EU s přerozdělováním vakcín trvá, pomoci by mohly dodávky od firmy Pfizer

© EPA-EFE/Zoltan Mathe

Šéfové vlád Rakouska, Česka a čtveřice dalších zemí dali najevo nespokojenost s rozdělováním vakcín proti covidu-19 mezi státy Evropské unie. K větší vyváženosti rozdělování by mohla ve druhém čtvrtletí přispět uspíšená dodávka deseti milionů dávek vakcín od Pfizer/BioNTech. V reakci na výtky členských zemí to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Distribučním klíčem pro vakcíny, který jako první začal kritizovat rakouský kancléř Sebastian Kurz, se bude příští čtvrtek zabývat summit Evropské rady. Lídři šestice nespokojených zemí se kvůli problému na dálku spojili s šéfem summitů Charlesem Michelem již v úterý večer.

„Lídři dali předsedovi (Michelovi) najevo své obavy ohledně možných rozdílů v distribuci vakcín mezi členské státy v návaznosti na fakt, že jedna společnost nedodržuje své závazky,“ komentoval dnes jednání vysoce postavený unijní představitel. Narážel tím na opakované snižování dodávek vakcíny přislíbených firmou AstraZeneca, která za první čtvrtletí do EU doručí necelou třetinu z plánovaného množství dodávek. AstraZeneca měla do Unie původně dodat téměř sto milionů dávek vakcíny.

Podcast: Schvaluje EU vakcíny dostatečně rychle? A co je to očkovací diplomacie? 

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila další vakcínu proti covid-19. Jak vlastně probíhá hodnocení vakcín? Schválil by Státní ústav pro kontrolu léčiv vakcínu rychleji než EMA? A co je to očkovací diplomacie?

Rozdělení podle počtu obyvatel

Kurz spolu s premiéry Česka, Bulharska, Chorvatska, Lotyšska a Slovinska vyzývá k přehodnocení distribučního principu tak, aby všechny země dostávaly vakcíny podle počtu svých obyvatel, což se v současnosti neděje.

Podle Evropské komise, která společné nákupy očkovacích látek organizuje, je poměrné rozdělení nejspravedlivější. Samotné členské státy se od něj ale podle unijní exekutivy odchýlily, když některé z nich neměly zájem o celý svůj příděl vakcín konkrétních výrobců, které se pak přerozdělily mezi ostatní. Ke změně poměrů přispěl i fakt, že mezi sebou země začaly přidělené vakcíny sdílet podle urgentnosti epidemické situace v jednotlivých státech, z čehož v březnu profitovalo Rakousko či Česko.

Rozdělování vakcín není solidární. Je to vinou států EU, ohrazuje se Komise vůči kritice členských zemí

Evropská unie se musí zabývat nerovnostmi v přidělování vakcín proti covidu-19, kritériem musí být počet obyvatel jednotlivých států, jak se členové bloku původně dohodli. Dnes či zítra by o tom měly členské státy jednat s představiteli Unie.

Šéfka unijní exekutivy dnes řekla, že by k vyrovnání poměru při rozdělování vakcín mohlo přispět deset milionů dávek, jejichž přesun do druhého čtvrtletí z pozdějšího období dojednala tento týden Komise s firmami Pfizer a BioNTech.

„Mohlo by to být odpovídající množství k vyvážení situace, která nastala v prvním čtvrtletí,“ řekla dnes novinářům von der Leyenová. Konečná dohoda je podle ní na členských státech bloku.

Požadavky zmíněné šestice zemí dnes na jednání velvyslanců podle diplomatů podpořily některé další členské státy. Rozhodující slovo budou mít příští čtvrtek šéfové států a vlád na summitu Evropské rady.

Komise dojednala navýšení počtu dávek vakcín od firem Pfizer/BioNTech o 10 milionů pro následující tři měsíce

Evropská unie dostane ve druhém čtvrtletí o deset milionů více dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Země EU by tím mohly částečně nahradit zejména očekávané omezení dodávek přípravku firmy AstraZeneca.