Není jasné, zda svržení vlády ČSSD pomůže ve volbách do EP

Evropský parlament Brusel

Simon Hix z London School of Economics a Michael Marsh z dublinské Trinity College, kteří úspěšně předpověděli již výsledek posledních voleb do Evropského parlamentu v roce 2004, očekávají, že levicové síly v novém Parlamentu posílí, pravice si však přesto ponechá převahu. V České republice podle nich zvítězí sociální demokraté, ale oproti posledním volbám posílí i ODS.

Souvislosti:

Evropské volby se budou po celé Evropě konat ve dnech 4.-7. června 2009, konkrétní datum si členské země mohly stanovit podle svých národních zvyklostí. Češi budou své europoslance volit v pátek 5. června a sobotu 6. června.

Přestože vliv Evropského parlamentu na přijímání evropské legislativy od roku 1979, kdy si občané své poslance mohli poprvé zvolit přímo, postupně narůstá, občané o volby do EP projevují stále menší a menší zájem a průzkumy veřejného mínění opakovaně potvrzují, že lidé mají o práci této instituce velmi mlhavé představy.

Volebním kampaním tak navzdory snahám evropských institucí i řady kandidátů dominují spíše domácí témata a evropské volby bývají pro voliče často nástrojem k vyjádření své spokojenosti s domácí politikou (volební kampani v České republice se věnuje LinksDossier „Volby do Evropského parlamentu 2009“).

Témata:

Rovné rozložení sil

Hlavním závěrem studie, kterou pro konzultační společnost Burston-Marsteller, připravili Simon Hix z London School of Economics a Michael Marsh z Trinity College v Dublinu na základě vlastní metodologie, s níž se jim úspěšně podařilo předpovědět již výsledky posledních voleb do Evropského parlamentu, očekává, že v novém Parlamentu posílí socialisté (PES), největší parlamentní stranou však nadále zůstane Evropská strana lidová (EPP).

PES by v novém 736 členném Parlamentu měla získat 209 křesel, což v procentuálním vyjádření představuje oproti současnému stavu mírný nárůst (z 27% na 28%). EPP by měla oslabit z 37% na 34%, ale má i nadále zůstat nejsilnějším uskupením v Evropském parlamentu. EPP utrpí zejména plánovaným odchodem britských konzervativců, kteří spolu s českými občanskými demokraty a dalšími pravicově smýšlejícími stranami plánují založit novou stranu evropských konzervativců.

Evropští konzervativci mají podle autorů studie velkou šanci stát se čtvrtou největší politickou stranou v Evropském parlamentu. V novém shromáždění mohou získat 58 křesel.

Volby mají přinést také rovnoměrnější rozdělení sil mezi středopravými a středolevými stranami. Zatímco ve stávajícím Parlamentu mají převahu středopravé strany autoři očekávají, že středolevé a středopravé strany získají shodně přibližně 41% všech křesel.

Novému euroskeptickému hnutí Libertas, jehož vznik inicioval irský odpůrce Lisabonské smlouvy Declan Ganley, studie moc nadějí nedává. „Ganley možná v Irsku nějaké hlasy posbírá, ale bude mít velice těžké sestavit nějaké celoevropské hnutí,“ řekl Hix EurActivu. Pod značkou Libertas.cz se do Evropských voleb chystají i čeští odpůrci Lisabonské smlouvy.

Česká republika: propadnou malé strany?

V České republice studie předpovídá posílení sociálních demokratů. Ti ve volbách v roce 2004 jako vládní strana zcela propadli a podařilo se jim získat pouze 2 poslance z celkových 24. Letos by měli být mnohem úspěšnější – studie jim předpovídá 39,2% hlasů a zisk 9 křesel. Posílit mají mírně i občanští demokraté (zatímco ve volbách v roce 2004 získali 30% hlasů, dnes jim studie předpovídá 33,3%), oproti poslancům za ČSSD však mají mít o jedno křeslo méně (to je dáno tím, že v novém Evropském parlamentu klesne počet křesel ze 785 na 736). Zda se pád vlády během českého předsednictví odrazí na preferencích ČSSD je podle autorů prozatím nejasné.

Třetí nejsilnější stranou mají být komunisté. Ti však oproti posledním volbám oslabí (studie jim přisuzuje zisk 13,5% hlasů oproti 20,3% z roku 2004) stejně jako křesťanští demokraté (7,3% hlasů oproti 11,3% z roku 2004). Získat by naopak měla Strana zelených, která by podle studie mohla získat 6,7% hlasů a která se v minulosti do Evropského parlamentu vůbec nedostala.

Pokud by volby dopadly podle scénáře, který vykreslují Hix s Marshem, do Evropského parlamentu by se již z České republiky neměli dostat zástupci žádné jiné politické strany.