Německý ministr Maas vyzval Rusko, aby se podílelo na vyšetřování otravy Navalného

© EPA

Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval Moskvu, aby spolupracovala na vyšetřování otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Prohlásil to dnes před začátkem dvoudenního neformálního zasedání ministrů zahraničních věcí zemí Evropské unie. Za Česko se účastní ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Navalnyj byl o víkendu převezen z Ruska na berlínskou kliniku Charité, jeho stav je vážný, bezprostředně ohrožen na životě ale není.

„Očekáváme, že se Rusko připojí ke snaze objasnit to, co se stalo. V tuto chvíli to ale nevypadá, že by tak činilo,“ řekl Mass televizi ZDF. „My unijní ministři zahraničí o tom dnes budeme debatovat, protože pro Moskvu by bylo nejlepší připojit se k vyšetřování, jinak otázka zůstane otevřená a EU bude muset jednat o tom, jak dále postupovat,“ dodal.společná zah

Při příchodu na dnešní jednání ministrů zahraničí Maas svou výzvu, aby Rusko spolupracovalo, zopakoval. „Pokud se tak nestane, nebude pro Moskvu možné očistit se z obvinění, která tady jsou,“ řekl šéf německé diplomacie. Domněnky a spekulace podle něj zůstanou, a zcela jistě nijak nezlepší vztahy mezi Ruskem a Německem, ale i EU a Ruskem, naopak je ještě více zatíží.

Mass společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou vyzval Rusko, aby vypátralo viníky. Moskva naopak zjištění lékařů z berlínské kliniky Charité, kteří v Navalného organismu našli stopy otravy, nepovažuje za průkazná.

O případu Navalného ve středu krátce hovořili i unijní ministři obrany, kteří v Berlíně uspořádali rovněž neformální setkání. Zúčastnil se ho také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který požaduje transparentní vyšetřování okolností zdravotního kolapsu ruského opozičníka.

Pompeo přijel Čechy odradit od ruské dostavby Dukovan. Brusel vynechá, vztah s EU za Trumpa ochladl

Návštěva ministra zahraničí USA Mika Pompea v ČR se točila kolem jádra a čínského vlivu, ale i opožděných oslav osvobození ČR před 75 lety. Na své evropské cestě se ministr zastaví i ve Varšavě nebo Vídni, v Bruselu ale ne.