ŽIVĚ: Německo zavedlo před jednáním ministrů o migraci hraniční kontroly

zdroj: shutterstoc.com; autor: Spectral-Design

Evropské ministry vnitra dnes čeká mimořádné setkání kvůli uprchlické krizi, která přiměla Německo dočasně znovuzavést kontroly na hranicích s Rakouskem. Ministři budou jednat o plánech Evropské komise, které minulý týden představila. Ve hře jsou opět povinné kvóty na přerozdělení uprchlíků, které Visegrádská čtyřka odmítá. Vydrží jí však stejný postoj i po dnešním jednáním Rady? Sledujte naše Storify níže v textu.

Německý ministr vnitra Thomas de Mazière včera oznámil, že jeho země s okamžitou platností dočasně zavádí hraniční kontroly na hranici s Rakouskem, přes které proudí masivní vlna uprchlíků z balkánské cesty. Jen do bavorského Mnichova jich totiž v sobotu dorazilo na 13 tisíc.

Mazière ve svém prohlášení členské státy také vyzval, aby uprchlíky registrovaly a zahájily s nimi azylová řízení podle současných pravidel dublinské úmluvy. Německo totiž podle jeho slov není zodpovědné za většinu žadatelů o azyl.

Dočasné znovuzavedení hraničních kontrol by se přitom podle bavorského premiéra Horsta Seehofera mohlo brzy týkat i dalších sousedních států, tedy i České republiky. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky na situaci ihned reagovala posílením policejních hlídek u rakouské hranice.

„EU nebyla schopna při řešení migrační krize důsledně dodržovat vlastní pravidla a efektivně chránit vnější hranici schengenského prostoru, proto je nutné nyní přijímat operativní opatření k posílení bezpečnosti jednotlivých států a zvládnutí uprchlického proudu,“ napsal v nedělním prohlášení Sobotka, podle kterého se dalo dočasné obnovení kontrol ze strany Německa očekávat.

Na akci Německa dnes reagovalo i Slovensko, které zavedlo dočasné kontroly na hranicích s Rakouskem a Maďarskem.

Německo hraje podle pravidel

Německé rozhodnutí dostalo „posvěcení“ i ze strany Evropské komise, podle jejího předsedy Jeana-Clauda Junckera totiž odpovídá krizovým pravidlům schengenského prostoru. K tomuto opatření přitom země nesáhla poprvé. Naposledy byly kontroly zavedeny v červnu v souvislosti se zajištění bezpečnosti v průběhu summitu G7, který Německo hostilo.

Podle Komise zavedení kontrol na německo-rakouské hranici podtrhuje potřebu, aby se členské státy shodly na opatřeních, která Komise pro zvládání uprchlické krize navrhuje. Podobně to vidí i český premiér.

„Doufám, že německé rozhodnutí zesílí tlak na takový společný evropský postup, který umožní lépe regulovat současný migrační proud už na vnějších hranicích Evropy a současně tam zajistit důstojné podmínky pro žadatele o azyl tak, aby bylo možno odlišit válečné uprchlíky od ekonomických migrantů,“ uvádí Sobotka.

Komise má nový plán

Členské státy budou mít možnost prokázat své odhodlání přejít od slibů k činům už dnes. Odpoledne se totiž v Bruselu mimořádně sejdou unijní ministři vnitra, aby projednali nový plán Komise reagující na uprchlickou krizi. Ten ve středu v Evropském parlamentu představil Jean-Claude Juncker u příležitosti každoročního projevu o stavu Unie.

Kromě nouzového přemístění dalších 120 000 uprchlíků z Řecka, Maďarska a Itálie návrh přichází například i se zavedením trvalého mechanismu relokace běženců pro všechny členské státy, nebo nápadem na zřízení svěřeneckého fondu pro Afriku ve výši 1,8 miliardy eur, který má pomoci vyřešit hlavní příčiny migrace.

Plán také počítá se zřízením seznamu bezpečných zemí původu, kam by měly nově spadat Albánie, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Kosovo, Černá Hora, Srbsko a Turecko. To by mělo umožnit rychlejší zpracování žádostí o azyl a navracení těch, kteří nárok na získání azylu nemají. K tomu má dopomoci i Komisí nově zveřejněná společná příručka k navracení osob, ale i akční plán EU v oblasti navracení.

O nově navržených opatřeních český premiér včera telefonicky jednal s předsedou Komise Junckerem, kterému znovu potvrdil postoj Visegrádské skupiny odmítající povinné kvóty na přerozdělení uprchlíků. Česko je prý připraveno pomáhat, ale jen dobrovolně a EU se má soustředit hlavně na ochranu svých vnějších hranic. Neústupnou pozici české vlády bude mít za úkol obhájit ministr vnitra Milan Chovanec, který bude Česko na dnešní mimořádné Radě EU pro spravedlnost a vnitřní věci zastupovat.