Německo uzavírá další dohodu o navracení žadatelů o azyl, tentokrát s Řeckem

© European Union, 2017

Berlín se domluvil s Aténami na uzavření dohody o vracení migrantů, kteří před příchodem do Německa požádali o azyl v jiné zemi Evropské unie.

Obdobnou dohodu už spolková vláda uzavřela minulý týden se Španělskem a další, s Itálií, je prý na dobré cestě. Informovala o tom agentura DPA.

„Tato dohoda (s Řeckem) je bezprostředně před uzavřením,“ uvedla mluvčí německého ministerstva vnitra. Dojednána měla být ve čtvrtek večer. Mluvčí dále dodala, že už zbývá jen jedna korespondence, žádné podrobnosti ale uvést nechtěla.

Rovněž jednání s Itálií o plánované migrační dohodě již „postoupila dost daleko“, řekla také mluvčí. Rozhovory podle ní postoupily na ministerskou úroveň. „Vycházíme z toho, že takovéto ujednání (o vracení migrantů) bude dosaženo i s Itálií,“ dodala.

Kancléřka Angela Merkelová dala podle DPA najevo, že v případě nutnosti se do těchto jednání s italskou vládou zapojí.

Španělsko se dohodlo s Německem o navracení žadatelů o azyl

Španělsko přijme zpět migranty, kteří přes jeho území přišli do Německa. Dohoda podepsána oběma ministry vnitra vejde v platnost již tuto sobotu.

Dohoda, kterou Berlín s Madridem uzavřel minulý týden v pondělí, vstoupila v platnost v sobotu. Předpokládá, že Německo může do 48 hodin vracet migranty, kteří už podali žádost o azyl ve Španělsku.

Rovněž dohoda s Aténami se týká osob zadržených na rakousko-německých hranicích, které předtím už požádaly o azyl v Řecku. I tito lidé mohou být posláni zpět do 48 hodin.

Španělsko žádnou protislužbu oplátkou od Německa nepožadovalo. Itálie a Řecko však chtěly, aby Německo od nich přebíralo další příchozí migranty. Německý ministr vnitra Horst Seehofer to však odmítl s tím, že není možné, aby Německo nakonec přijímalo více migrantů, než jich pošle zpět.