Německo trvá na svém: Řecko musí pokračovat v reformách

zdroj: Shutterstock; autor: Kostas Koutsaftikis

Německá vláda trvá na tom, aby Řecko po volbách dále pracovalo na reformách, které jsou podmínkou záchranného balíčku. Německé podniky varovaly nového premiéra Alexise Tsiprase, aby reformní kurz neměnil, protože by to vedlo ke katastrofě. Podle kolínského institutu pro ekonomický výzkum by se měla eurozóna připravit na případný řecký odchod. Informace přináší německá redakce EurActivu.

Německo čeká, až se po volbách ustaví nová řecká vláda, a bude sledovat, jak v zemi pokračují reformy.

Řecko vynaložilo v posledních letech velké úsilí a dosáhlo „pozoruhodného“ reformního úspěchu. Teď je důležité, aby se vláda zaměřila na další ekonomické oživení, tlumočil pohled německého kabinetu mluvčí Steffen Seibert.

„V rámci toho by se mělo Řecko držet svých předchozích závazků,“ řekl včera v Berlíně.

Nikdo netlačí

Na včerejším setkání Eurogroup německý ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) prohlásil, že Athény nikdo k ničemu netlačí.

V prvním čtvrtletí letošního roku má ovšem Řecko splatit téměř 4 miliardy eur ze svých dluhů. Z toho má téměř 3 miliardy vrátit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). S MMF, Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou (tzv. Troika) navíc v současné době jedná o další pomoci ve výši 7 miliard eur.

Podle německého ministerstva by finanční podpora mohla do Řecka proudit dál. Podmínkou je, že Athény se budou dále snažit snižovat svůj dluh a přijímat reformy. „Pak může pokračovat i evropská a německá pomoc,“ řekl německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel (SPD).

„Všechny budoucí platby závisí na to, jestli se Athény budou držet podmínek,“ řekl natvrdo bavorský ministr financí Markus Söder (CSU).

Lídr euroskeptické Alternativy pro Německo (AfD) Bernd Lucke nasadil ostřejší tón a vyzval Řecko k odchodu z eurozóny. Vítězná Tsiprasova strana Syriza má podle něj pravdu v tom, že řecký dluh je potřeba restrukturalizovat. „Peníze jsou stejně ztracené,“ řekl.   

Pro všechny případy

Německé podniky nového řeckého premiéra varují, aby si rozmyslel, kam svou zemi nasměruje.  Pokud by levicová vláda zastavila reformy, byla by to „katastrofa“, prohlásil včera generální ředitel německého svazu průmyslu Markus Kerber. „Vítěz voleb teď nesmí důvěrou v Řecko otřást,“ dodal.

Kolínský institut pro ekonomický výzkum (IW) ovšem vyzval evropské politiky, aby pro všechny případy připravili eurozónu na řecký odchod.

„Právní předpisy jsou v současné době nedostatečně. To by mohlo vyvolat chaotický odchod, který by byl pro ekonomiku obzvlášť škodlivý,“ vysvětluje ředitel IW Michael Hüther.

Pokud nějaká země eurozóny odmítá reformy, není možné, aby se tam posílaly další záchranné peníze, dodal.

Troika by měla pravidelně vydávat zprávy o tom, jak si Řecko s reformami vede, doporučuje institut. Pokud by bylo reformy nedostatečné, politici eurozóny by mohli v konečném důsledku rozhodnout o úplném ukončení finanční pomoci.

Adéla Denková/EurActiv.com