Německo směřuje k velké koalici mezi CDU a SPD

německá kancléřka Angela Merkelová; zdroj: Rada EU.

Po třetím kole předběžných rozhovorů se včera (17. října) předsedové SPD a CDU/CSU dohodli na formálním zahájení koaličních jednání. Po krachu rozhovorů mezi křesťanskými demokraty kancléřky Merkelové a Zelenými ale nikoho takový krok příliš nepřekvapil. K pravděpodobnému vzniku velké koalice může přispět i ochota k ústupkům na obou stranách, shodují se komentátoři.

Včerejší jednání mezi Angelou Merkelovou (CDU), Horstem Seehoferem (CSU) a Sigmarem Gabrielem (SPD) přiblížilo Německo k vládě tzv. velké koalice (vláda dvou největších politických stran). Úspěch jednání lze přičítat mimo jiné i tomu, že pro kancléřku Merkelovou, jejíž strana zvítězila v zářijových parlamentních volbách, je v současnosti velká koalice pravděpodobně jedinou schůdnou možností, jak sestavit funkční vládu, shodují se pozorovatelé (EurActiv 23.9.2013).

Dosavadní rozhovory ohledně „černo-zelené“ koalice, tedy vládní spolupráce křesťanských demokratů se zelenými, totiž před několika dny zkrachovaly. Důvodem byly příliš velké ideové rozdíly mezi oběma stranami a to i přesto, že předsedkyně zelených Claudia Rothová označila jednání za „neobyčejně věcná, jasná a konstruktivní“.

Je to o kompromisech

Komentátoři se shodují, že jedním z důvodů, proč se vládní partnerství CDU/CSU s SPD zdá být nyní vysoce pravděpodobným, je fakt, že obě strany jsou údajně připraveny přijímat kompromisy.

Křesťanští demokraté si totiž prý velmi dobře uvědomují, že souhlas s důležitými změnami v německé hospodářské a sociální politice, například přijetí minimální mzdy, je pro sociální demokraty natolik zásadní, že bez ústupků není pro ně koaliční partnerství představitelné. I přesto, že někteří členové SPD ohledně uzavření koalice s Merkelovou stále pochybují, je to právě příslib schválení minimální mzdy, který by je podle komentátorů mohl přesvědčit.

Kompromisů se ale nevyhnou ani sociální demokraté. Podle předsedy CSU Seehofera ale nelze počítat se změnami v sazbě daní. „Pro mě je zásadní toto: žádné zvyšování daní a žádný nový dluh. To je velice důležité pro ekonomický růst a pro zaměstnanost,“ citovala jeho slova média.

Čekání na koalici

I přesto, že se předsedové stran na zahájení koaličních rozhovorů již shodli – dojde k němu příští týden ve středu (23. října), jejich rozhodnutí musí ještě stvrdit stranická grémia.

V případě CDU/CSU se tak stalo již včera večer, SPD svůj konvent plánuje na neděli 20. října.

Nový Bundestag se poprvé sejde 22. října, přičemž neexistuje žádný zákonný termín, do kterého by vláda měla být sestavena. Je proto možné, že koaliční rozhovory mohou trvat i několik měsíců.

Pokud ale vše půjde tak, jak má, k sestavení nového kabinetu v čele s novopečenou kancléřkou Merkelovou by podle ministra financí Wolfganga Schäubleho (CDU) mohlo dojít již v polovině listopadu. 

Volby do německého parlamentu proběhly 22. září a jejich jasným vítězem se podle očekávání stala CDU/CSU kancléřky Merkelové, která získala 42 % hlasů.

Neúspěch naopak zaznamenali kancléřčini dosavadní koaliční partneři FDP (liberálové), kteří se do Bundestagu vůbec nedostali. Stalo se tak poprvé od roku 1949.

Na druhém místě se umístili sociální demokraté se ziskem 26 % hlasů. V poslaneckých lavicích také usedne marxistická Levice (8,6 %) a Zelení (8,4 %). Těsně pod pětiprocentní hranicí naopak zůstala Alternativa pro Německo (AfD) s 4,7 %, která se otevřeně staví za vystoupení Německa z eurozóny.