Německo o krok blíže k ratifikaci Lisabonské smlouvy

Zdroj: Evropská komise.

V dolní komoře německého parlamentu včera proběhlo první čtení zákona, který by měl odstranit poslední překážku k dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy v Německu. Zákon by měl německým parlamentem projít ještě před parlamentními volbami, které se budou konat 27. září.

Obě komory německého parlamentu Lisabonskou smlouvu již schválily. Projednával ji ale také Ústavní soud, který její ratifikaci dal pouze podmínečnou zelenou (viz EurActiv 30.06.2009). Před dokončením schvalovacího procesu v Německu, k němuž chybí jen podpis prezidenta Horsta Köhlera, je dle verdiktu ústavních soudců nutné posílit pravomoci německého parlamentu.

Politické strany Německa dosáhly 19. srpna shody na podobě zákona, který by parlament posílil. Včera se v Bundestagu i přes letní parlamentní prázdniny odehrálo jeho první čtení. Zákon má podporu vládních stran CDU/CSU a SPD a také opozičních zelených a svobodných. Proti se staví jen Die Linke (Levice), která tvrdí, že je navrhovaná norma v této podobě protiústavní.

Zákon posílí roli německého parlamentu při rozhodování o evropských záležitostech. Bundestag by po jejím schválení měl přístup ke všem dokumentům EU a možnost se sejít kvůli jakémukoli tématu, které vláda bude řešit na evropské úrovni.

Dolní komora by se návrhem zákona měla zabývat znovu 8. září a do horní komory by měla norma jít 18. září, což bude těsně před německými parlamentními volbami (27. září). Brusel doufá, že se v Německu podaří smlouvu ratifikovat ještě před volbami. Každé další zpoždění by totiž mohlo být vodou na mlýn odpůrcům Lisabonské smlouvy v Irsku, Polsku a České republice.

V Irsku se 3. října uskuteční druhé referendum o Lisabonské smlouvě, které bude pro osud tohoto dokumentu zřejmě rozhodující. V Polsku i v Česku chybí k dokončení ratifikačního procesu podpis prezidentů. V Čechách navíc bude zřejmě smlouvu znovu projednávat Ústavní soud (viz EurActiv 20.08.2009). Český prezident Václav Klaus smlouvu podle všeho nepodepíše, dokud se neskončí její hodnocení Ústavním soudem a Irští občané jí v říjnovém referendu neřeknou jasné „ano“.