Němcům a Francouzům došla trpělivost. Airbnb, Google a Facebook budou platit vyšší daně

google

© Shutterstock / Benny Marty

Němci a Francouzi chystají rozsáhlou reformu placení daní. Společně tak chtějí zakročit proti nízkému zdanění digitálních platforem a internetových gigantů. Mířit chtějí především na službu Airbnb, ale také na Google, Facebook nebo Amazon.

Vlády Francie a Německa budou v příštích týdnech spolupracovat na nové iniciativě, která má reagovat na „nepřijatelné“ daňové zvýhodnění služby Airbnb a dalších digitálních platforem typu Google či Amazon.

„Tyto digitální platformy uskutečňují desetimilionové obchody, ale francouzská pokladna z toho získává jen pár desítek tisíc,“ prohlásil ve francouzském parlamentu ministr hospodářství Bruno Le Maire. Taková praxe je podle něj „nepřijatelná“.

Le Maire před poslanci mimo jiné uvedl, že francouzská a německá vláda do poloviny září představí společné řešení, které by mělo být inspirací pro Evropskou komisi, která má v rámci unijních institucí jako jediná zákonodárnou iniciativu.

Deset milionů Francouzů za rok

„Chceme, aby se náš návrh přetvořil na legislativní návrh Komise, který bude diskutován unijními lídry v prosinci na Evropské radě,“ dodal.

Airbnb loni ve Francii odvedla na daních méně než 100 tisíc eur. Samotnou službu však v té době využilo přes 10 milionů Francouzů.

„Airbnb má právo ve Francii nabízet své služby. Avšak my máme právo od Airbnb a ostatních digitálních platforem požadovat, aby spravedlivě přispívaly do státního rozpočtu,“ prohlásil Le Maire.

Společnost na slova francouzského ministra zareagovala během pátečního dopoledne. Zástupci firmy v prohlášení mimo jiné uvedli, že Airbnb „se zásadně liší od společností, které odklánějí obrovské sumy peněz z míst, kde skutečně podnikají“.

Le Maire: Airbnb má právo ve Francii nabízet své služby. Avšak my máme právo od Airbnb a ostatních digitálních platforem požadovat, aby spravedlivě přispívaly do státního rozpočtu

Airbnb: Ekonomice jsme dali 6,5 miliardy eur

Firma se hájí i tím, že její „obchodní model je jedinečný“, protože většina peněz skutečně zůstává v rukou místních občanů, kteří své domy a byty pronajímají, uvádí server EUObserver.

„Francouzskou ekonomiku jsme loni posílili o 6,5 miliardy eur. Pomáhá to obyčejným lidem, posiluje to místní komunity a je to předmětem místního zdanění,“ stojí například v prohlášení.

„Dodržujeme pravidla a platíme všechny daně, které platit máme. Naše francouzská pobočka poskytuje marketingové služby a platí všechny daně, které se na ni vztahují, a to včetně DPH.“

Francouzský ministr si však stojí za svým. Společně s německými protějšky by rád nový daňový návrh představil na následující Radě ministrů, která proběhne 15. září.

Evropská unie se společně s Organizací pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) sice snaží s otázkami placení daní a daňových rájů vypořádat, podle Le Maireho to však „trvá příliš dlouho a je to příliš složité“.

Airbnb: Dodržujeme pravidla a platíme všechny daně, které platit máme

Pokud jde o digitální platformy, daňovým rájem je pro ně hlavně Irsko. Právě vláda v Dublinu totiž internetovým společnostem nabízí velice nízké zdanění právnických osob, což internetovým gigantům umožňuje vyhnout se vyšším daňovým sazbám v jiných členských státech.

Le Maire však poslance ujistil, že nový daňový návrh se bude týkat i internetových velikánů typu Google, Amazon či Facebook. „Každý musí přispívat spravedlivě,“ zdůraznil.

Sdílená ekonomika – problém, nebo příležitost?

Slova francouzského ministra hospodářství přišli jen den poté, co evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici uvedl, že Airbnb by se na daňové povinnosti měla podílet spravedlivě.

Airbnb a další podobné společnosti odvádějí podle jeho názoru nejen ve Francii příliš nízké daně, řekl ve vysílání rádia RTL. „To je špatně, je to šokující,“ dodal.

Airbnb nabízí přes 3 miliony nemovitostí ve více než 190 zemích světa. Její hodnota se odhaduje na více než 25 miliard eur

Služba je typickým příkladem v poslední době velice diskutovaného fenoménu – sdílené ekonomiky. Tento nový obchodní model trápí poslední měsíce a roky jak představitele EU, tak národní vlády, a to právě z důvodu jistého „právního vakua“.

Tyto služby se totiž často nevejdou do klasické definice podnikání, se kterými počítají národní právní řády. Poskytovatelé těchto služeb se díky tomu mnohdy vyhýbají daňovým či jiným povinnostem.

Těžkým oříškem nejen pro zákonodárce, ale i pro národní soudy, je i společnost Uber. Otázku, zda Uber je pouhou digitální platformou, či klasickou přepravní společností se nyní zabývá i Soudní dvůr EU. Právě jeho rozhodnutí bude přelomové nejen pro provozovatele a řidiče Uberu, ale i pro celý segment sdílené ekonomiky.

Jak je sdílená ekonomika silná a vlivná dokazuje i fakt, že jen firma Airbnb nabízí přes 3 miliony nemovitostí ve více než 190 zemích světa. Její hodnota se odhaduje na více než 25 miliard eur.

Uber i Airbnb se v posledních letech začaly dostávat do soudních sporů zejména s majiteli hotelů, taxikáři či místními samosprávami. V rámci EU se bouří například známé turistické destinace typu Barcelona, San Sebastian, Mallorca nebo Ibiza.

S využitím EurActiv.com